|
#3257179
Edelbrock 7179 Victor II EFI Intake Manifolds, Chrysler Hemi
$1,168.95
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Key Specs
| MFG. Part # | 7179 |
| Brand | Edelbrock |
| Intake Manifold Type | Single Plane |
| RPM Range | 1,500-6,500 |
| Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEdelbrock 7179 Details
Edelbrock 7179 Details
Now you can get a high performance Edelbrock intake manifold for your 5.7L or 6.1L equipped Chrysler 300, Dodge Challenger and Dodge Charger. The Edelbrock Victor II EFI intake manifold is designed for the Eagle Chrysler 5.7L and 6.1L Gen III HEMI engines with fuel injection. The overall design is similar to the factory 6.1L SRT intake manifold, but features relocated fuel injector bosses for improved flow. The Victor II EFI also features a wider plenum than the stock 6.1L which yields more room for the 14" long runners for increased power. Other unique features, includes a front inlet has been machined to accommodate the factory style 80mm throttle body or the 92mm Hellcat throttle body with NO adapters or modifications required. It also utilizes the 5.7L and 6.1L throttle body location and will fit all 2009-10 6.1L and 2009-later 5.7L applications. Will clear most hoods without modifications. Fuel rail kit available but sold separately.
Note: Not Intended for Dodge Ram trucks. Fuel rail sold separately.
- Fits Dodge Challengers, Chargers, Chrysler 300's
- Throttle body gasket
- Cast oil fill
- Oil fill gasket
- Cast plenum cover
- Plenum cover gasket
- MAP sensor bracket
- PCV valve
- Mounting hardware
(JPEG)
Charts
Guides & Documents
Edelbrock 7179 Specifications
Edelbrock 7179 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 7179 |
| Brand | Edelbrock |
| Intake Manifold Type | Single Plane |
| RPM Range | 1,500-6,500 |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Fuel System Type | EFI |
| Injection Style | Multi-port |
| Color | Black |
| EGR | No |
| Intake Section Included | Complete |
| Plenum Material | Aluminum |
| Plenum Finish | Black Anodized |
| Throttle Body Included | No |
| Injectors Included | No |
| Aftermarket Fuel Rail Required | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| Gaskets Included | No |
| Overall Height | 7.85" |
| Port Height | 1.85" |
| Port Width | 1.83" |
| Runners Included | Yes |
| Runners Removable | No |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 085347071791 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2005-2022 Chrysler 300
5.7 Chrysler Hemi V8
2007-2009 Chrysler Aspen
5.7 Chrysler Hemi V8
2009-2019 Dodge Challenger
5.7 Chrysler Hemi V8
2021-2022 Dodge Challenger
5.7 Chrysler Hemi V8
2006-2019 Dodge Charger
5.7 Chrysler Hemi V8
2021-2022 Dodge Charger
5.7 Chrysler Hemi V8
2004-2009 Dodge Durango
5.7 Chrysler Hemi V8
2011-2023 Dodge Durango
5.7 Chrysler Hemi V8
2005-2008 Dodge Magnum
5.7 Chrysler Hemi V8
2002-2010 Dodge Ram 1500
5.7 Chrysler Hemi V8
1994-2010 Dodge Ram 2500
5.7 Chrysler Hemi V8
1999-2000 Dodge Ram 2500 Van
5.7 Chrysler Hemi V8
2002-2003 Dodge Ram 2500 Van
5.7 Chrysler Hemi V8
1994-2010 Dodge Ram 3500
5.7 Chrysler Hemi V8
1999-2003 Dodge Ram 3500 Van
5.7 Chrysler Hemi V8
2006-2010 Jeep Commander
5.7 Chrysler Hemi V8
2005-2023 Jeep Grand Cherokee
5.7 Chrysler Hemi V8
1952 Studebaker 2R14
5.7 Chrysler Hemi V8
1950 Studebaker 2R15
5.7 Chrysler Hemi V8
1953 Studebaker 2R15
5.7 Chrysler Hemi V8
1939 Studebaker Champion
5.7 Chrysler Hemi V8

