-11%
-11%
|
#425AT230106ERL
Earls AT230106ERL Ano-Tuff Fuel Filter - 6 AN Male, 35 Mic Elements
$71.75
/each
In Stock
$80.95
Save $9.20
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Filter Material | Sintered Bronze |
| Microns | 35 |
| Fuel Filter Style | Inline |
| Inlet Fitting | -6 AN Male |
| Outlet Fitting | -6 AN Male |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEarls AT230106ERL Details
Earls AT230106ERL Details
Paper is great for making notes, but as a filtering element it can't hold a candle to sintered bronze! Earl's has an in-line 35 micron sintered bronze element fuel filter that can be easily disassembled for inspection and cleaning. Available with size 6 or 8 AN, or hose barb end fittings for use with Earl's high performance fuel line and fittings. Blue anodized finish makes this a hi-tech looking as well as practical addition to any engine. Sintered bronze filter elements also sold separately. Blue Anodized. 4 to 5 GPH flow.
- For Use As Pre-Filters
- For Fuel and Oil Systems
- Easily Disassembled
- For Inspection and Cleaning
Earls AT230106ERL Specifications
Earls AT230106ERL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | AT230106ERL |
| Brand | Earls |
| Filter Material | Sintered Bronze |
| Microns | 35 |
| Fuel Filter Style | Inline |
| Inlet Fitting | -6 AN Male |
| Outlet Fitting | -6 AN Male |
| Housing Material | Aluminum |
| Housing Finish | Black Anodized |
| GENERAL | |
| Fuel Type | Gasoline | E85 Compatible |
| Flow Rating | 240 GPH |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Overall Length | 3.50" |
| Overall Diameter | 1.00" |
| Color | Black |
| Element Length | 2.80" |
| Filter Type | Post Filter |
| Notes | Recommended for use as a post-pump filter in EFI systems. |
| GTIN Code | 090127678886 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly recommend the product for its superior performance in comparison to traditional paper filters. Confirmed qualities include enhanced practicality due to a user-friendly design. The component shows outstanding functionality for ls swapped c10 applications, indicating a reliable product versatility. The upgrade quality is appreciated, signaling improved durability.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly recommend the product for its superior performance in comparison to traditional paper filters. Confirmed qualities include enhanced practicality due to a user-friendly design. The component shows outstanding functionality for ls swapped c10 applications, indicating a reliable product versatility. The upgrade quality is appreciated, signaling improved durability.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Recommend
5.0
24 days ago
BS
Kansas city
Verified
This works well on my ls swapped c10
Would Recommend
Great filter
5.0
6 years ago
The Warden
Omaha, NE
Verified
A much better upgrade than the tradition $7.00 paper filters
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
