-11%
-11%
|
#425751066ERL
Earls 751066ERL Vapor Guard EFI 3/8 Inch Fuel Line Hose, 10 Ft
- The innermost Primary Barrier Layer offers high resistance to heat and aggressive fuels
- A thermoplastic layer that provides superior fuel isolation and virtually eliminates vapors from escaping through
- Exterior layer provides extreme tolerance to heat and ozone giving Vapor Guard a three way shield against hose deterioration
$80.95
/each
In Stock
$91.95
Save $11.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 120" Overall Length, 0.375" Hose ID
- The innermost Primary Barrier Layer offers high resistance to heat and aggressive fuels
- A thermoplastic layer that provides superior fuel isolation and virtually eliminates vapors from escaping through
- Exterior layer provides extreme tolerance to heat and ozone giving Vapor Guard a three way shield against hose deterioration
- Comes in a 10' roll and has a 3/8" hose size
- It is specifically designed to be able to handle up to 225 psi of pressure
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEarls 751066ERL Details
Earls 751066ERL Details
Modern fuels are at war with your fuel system. Modern fuels (more than 40 EPA-approved fuel blends in the US alone) include additives that break down traditional rubber hose. This breakdown leads to potentially dangerous leaks & weeping as well as vapors that waste fuel and leave unwanted odors in your shop. Once fuel lines are degraded, hose particles can contaminate and obstruct fuel injectors and carburetor passages. Earl’s Vapor Guard hose and hose ends provide a complete, economical solution that virtually eliminates these fuel permeation issues common with most rubber fuel lines. Vapor Guard’s secret is in its layers. The innermost Primary Barrier Layer offers high resistance to heat and aggressive fuels. The middle Vapor Guard™ Barrier is a Thermoplastic layer that provides superior fuel isolation and virtually eliminates vapors from escaping through the hose. The Exterior Cover Barrier provides extreme tolerance to heat and ozone giving Vapor Guard a three way shield against hose deterioration.
- 10' length
- 225 psi
- 3/8" hose size
- Sold each
Earls 751066ERL Specifications
Earls 751066ERL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 751066ERL |
| Brand | Earls |
| Hose OD | 0.643" |
| Material Type | Rubber |
| Hose Size | 3/8" |
| GENERAL | |
| Overall Length | 120" |
| Hose ID | 0.375" |
| Operating Pressure | 225 psi |
| Inside Diameter | 0.375" |
| Color | Black |
| Outer Braid | No Outer Braid |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 10 ft roll |
| Fuel Line Type | Rubber Hose |
| AN Size | -6 AN |
| GTIN Code | 090127727614 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Easy and fast delivery
5.0
3 years ago
Grant
North Vernon, Indiana
Verified
Easy website to order from and fast delivery
Showing 1 of 1 reviews

