-11%
-11%
|
#42564191930ERL
Earls 64191930ERL 30 In. Speed-Flex Line -4 AN Female Swivel Both Ends
- Extruded PTFE
- Standard Of Racing Industry
- Firmer Brake Feel
$47.80
/each
Factory Shipped
$53.78
Save $5.98
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, -4 AN Brake Hose Size
- Extruded PTFE
- Standard Of Racing Industry
- Firmer Brake Feel
- For Flexible Brake & Clutch Hoses
- For Instrument Hoses
Key Specs
| MFG. Part # | 64191930ERL |
| Brand | Earls |
| Brake Hose Size | -4 AN |
| Brake Hose Length | 30" |
| Brake Hose Material | Stainless Steel Braided |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEarls 64191930ERL Details
Earls 64191930ERL Details
Our factory assembled hoses are made from the same SPEED-FLEX stainless steel braid protected hose of extruded PTFE that is the world standard of the racing industry for flexible brake, clutch and instrument hoses. Hoses are assembled with Earl's SPEED-FLEX crimp or swaged permanently installed hose ends. Each hose is pressure tested to 4,000 psi and has a pressure rating / working pressure rating of 2,000 psi..
- Pressure Tested To 4000 PSI
- Pressure Rating / Working Pressure 2000 PSI
Earls 64191930ERL Specifications
Earls 64191930ERL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 64191930ERL |
| Brand | Earls |
| Brake Hose Size | -4 AN |
| Brake Hose Length | 30" |
| Brake Hose Material | Stainless Steel Braided |
| GENERAL | |
| Brake Hose Fitting Size | -4 AN Female |
| Brake Hose Fitting Angle | Straight |
| Pressure Rating | 2000 psi |
| Overall Length | 30" |
| Fitting End A | -4 AN Female |
| Fitting End B | -4 AN Female |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 021432171939 |
Ratings & Reviews
4
1 Review
Ratings & Reviews
4
1 Review
4
1 reviews
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Nice product
4.0
4 years ago
David
Pa
Verified
Reasonably priced
Showing 1 of 1 reviews
