-11%
-11%
|
#425230631ERL
Earls 230631ERL Billet Dominator Fuel Filter, 460 GPH
$190.95
/each
Factory Shipped
$214.95
Save $24.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Filter Material | Depth Media |
| Microns | 10 |
| Fuel Filter Style | Inline |
| Inlet Fitting | -12 AN O-Ring Female |
| Outlet Fitting | -12 AN O-Ring Female |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEarls 230631ERL Details
Earls 230631ERL Details
Earl's new HP Billet Fuel Filters are part of the complete HP Fuel Systems product line. HP Billet fuel filters are precision CNC machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability. They feature a black bright dip anodized body and clear bright dip anodized ends for superior corrosion resistance and good looks. The Earl's 230631ERL fuel filter features - 12 AN inlet and outlet ports. Replacement elements are also available.
- Black anodized body and clear anodized end caps for corrosion resistance and good looks
- Female 12AN O-ring inlet and outlet
- 10 micron depth media element
- Measures 8.75 long and 2 diameter
- Recommended as a post filter (after the pump) in EFI applications
Application
- 10 micron filters are recommended for use as a post-pump filter in EFI systems
- 40 micron filters are recommended for use as a post-pump filter in carbureted systems
- 100 micron filters are recommended for use as a pre-pump filter in carbureted and EFI systems
Earls 230631ERL Specifications
Earls 230631ERL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 230631ERL |
| Brand | Earls |
| Filter Material | Depth Media |
| Microns | 10 |
| Fuel Filter Style | Inline |
| Inlet Fitting | -12 AN O-Ring Female |
| Outlet Fitting | -12 AN O-Ring Female |
| Housing Material | Aluminum |
| Housing Finish | Black and Clear Anodized |
| GENERAL | |
| Fuel Type | Gasoline | Diesel | E85 |
| Flow Rating | 460 GPH |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Overall Length | 8.75" |
| Overall Diameter | 2.00" |
| Color | Black |
| Element Length | 8.75" |
| Filter Type | Post Filter |
| Notes | Recommended for use as a post-pump filter in EFI systems. |
| GTIN Code | 090127689639 |
| Sold in Quantity | Each |
