-11%
-11%
|
#425230608ERL
Earls 230608ERL Billet Fuel filter, 10 micron, 175 GPH
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Fuel Filters
Key Specs
| Filter Material | Depth Media |
| Microns | 10 |
| Fuel Filter Style | Inline |
| Inlet Fitting | -8 AN O-Ring Female |
| Outlet Fitting | -8 AN O-Ring Female |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEarls 230608ERL Details
Earls 230608ERL Details
Earl's new billet in-line fuel filters are precision CNC machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability. The body is black class 2 brite dip anodized and the end caps are class 2 clear anodized for corrosion resistance and a clean, modern look. Earl's billet fuel filters are available in 10, 40 &100 micron ratings and in 100 & 175 GPH flow ratings. Replacement elements are available.
- 100 GPH filters feature female -6AN O-ring inlet and outlet
- 175 GPH filters feature female -8AN O-ring inlet and outlet
- 10 micron filters are recommended for use as a post filter in EFI systems
- 40 micron filters are recommended for use as a post filter in carbureted systems
- 100 micron filters are recommended for use as a pre filter in carbureted and EFI systems
- 100 & 40 micron filters feature a stainless steel woven mesh element
- 10 micron filters feature a depth media element
- 5" wide x 3" tall
Application
- 10 micron filters are recommended for use as a post-pump filter in EFI systems
- 40 micron filters are recommended for use as a post-pump filter in carbureted systems
- 100 micron filters are recommended for use as a pre-pump filter in carbureted and EFI systems
Earls 230608ERL Specifications
Earls 230608ERL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 230608ERL |
| Brand | Earls |
| Filter Material | Depth Media |
| Microns | 10 |
| Fuel Filter Style | Inline |
| Inlet Fitting | -8 AN O-Ring Female |
| Outlet Fitting | -8 AN O-Ring Female |
| Housing Material | Aluminum |
| Housing Finish | Black and Clear Anodized |
| GENERAL | |
| Fuel Type | Gasoline | Diesel | E85 |
| Flow Rating | 175 GPH |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Overall Length | 5.00" |
| Overall Diameter | 2.00" |
| Color | Black |
| Element Length | 3.50" |
| Filter Type | Post Filter |
| Notes | Recommended for use as a post-pump filter in EFI systems. |
| GTIN Code | 090127668962 |
| Sold in Quantity | Each |
