-42%
-42%
|
#425230606ERL
Earls 230606ERL Billet Fuel filter, 10 micron, 100 GPH
- Filters are precision CNC machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability
- The body is black class 2 Brite dip anodized for added protection
- They are available in 10, 40 &100 micron ratings and in 100 & 175 GPH flow ratings to better suit your needs
$71.26
/each
In Stock
$122.95
Save $51.69
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Gasoline | Diesel | E85 Fuel Type
- Filters are precision CNC machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability
- The body is black class 2 Brite dip anodized for added protection
- They are available in 10, 40 &100 micron ratings and in 100 & 175 GPH flow ratings to better suit your needs
- Both the inlet and outlet have -6 AN O-ring female fittings
- Measures 3.50" in length and has a 1.5" diameter
Key Specs
| Filter Material | Depth Media |
| Microns | 10 |
| Fuel Filter Style | Inline |
| Inlet Fitting | -6 AN O-Ring Female |
| Outlet Fitting | -6 AN O-Ring Female |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEarls 230606ERL Details
Earls 230606ERL Details
Earl's new billet in-line fuel filters are precision CNC machined from 6061-T6 billet aluminum for strength and durability. The body is black class 2 brite dip anodized and the end caps are class 2 clear anodized for corrosion resistance and a clean, modern look. Earl's billet fuel filters are available in 10, 40 &100 micron ratings and in 100 & 175 GPH flow ratings. Replacement elements are available.
- 100 GPH filters feature female -6AN O-ring inlet and outlet
- 175 GPH filters feature female -8AN O-ring inlet and outlet
- 10 micron filters are recommended for use as a post filter in EFI systems
- 40 micron filters are recommended for use as a post filter in carbureted systems
- 100 micron filters are recommended for use as a pre filter in carbureted and EFI systems
- 100 & 40 micron filters feature a stainless steel woven mesh element
- 10 micron filters feature a depth media element
- 3.5" wide x 1.5" tall
- Gasoline/E85 compatible
Application
- 10 micron filters are recommended for use as a post-pump filter in EFI systems
- 40 micron filters are recommended for use as a post-pump filter in carbureted systems
- 100 micron filters are recommended for use as a pre-pump filter in carbureted and EFI systems
Earls 230606ERL Specifications
Earls 230606ERL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 230606ERL |
| Brand | Earls |
| Filter Material | Depth Media |
| Microns | 10 |
| Fuel Filter Style | Inline |
| Inlet Fitting | -6 AN O-Ring Female |
| Outlet Fitting | -6 AN O-Ring Female |
| Housing Material | Aluminum |
| Housing Finish | Black and Clear Anodized |
| GENERAL | |
| Fuel Type | Gasoline | Diesel | E85 |
| Flow Rating | 100 GPH |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Overall Length | 3.50" |
| Overall Diameter | 1.50" |
| Color | Black |
| Element Length | 3.50" |
| Filter Type | Post Filter |
| Notes | 10 MICRON 100 GPH ELEMENT: 425230605ERL |
| GTIN Code | 090127668948 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly rate our product for quality and performance, especially noting its suitability with FiTech fuel injection and transplanted LS. Users appreciate how well the product fits its intended purpose, indicating its practicality and usability. Its compatibility with specific systems showcases its unique advantage over competitors.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly rate our product for quality and performance, especially noting its suitability with FiTech fuel injection and transplanted LS. Users appreciate how well the product fits its intended purpose, indicating its practicality and usability. Its compatibility with specific systems showcases its unique advantage over competitors.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy this again
5.0
6 months ago
Dave
Chandler, AZ
Verified
It will be used with FiTech fuel injection on a transplanted LS.
Would Recommend
Yes
5.0
5 years ago
Bill
Mi
Verified
it suits its purpose.
Showing 2 of 2 reviews
