-12%
-12%
|
#425230103ERL
Earls 230103ERL Fuel Filter Sintered Bronze Elements, Blue Anodized
$64.05
/each
In Stock
$72.95
Save $8.90
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Filter Material | Sintered Bronze |
| Microns | 35 |
| Fuel Filter Style | Inline |
| Inlet Fitting | 5/16"-3/8" Hose Barb |
| Outlet Fitting | 5/16"-3/8" Hose Barb |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEarls 230103ERL Details
Earls 230103ERL Details
Paper is great for making notes, but as a filtering element it can't hold a candle to sintered bronze! Earl's has an in-line 35 micron sintered bronze element fuel filter that can be easily disassembled for inspection and cleaning. Available with size 6 or 8 AN, or hose barb end fittings for use with Earl's high performance fuel line and fittings. Blue anodized finish makes this a hi-tech looking as well as practical addition to any engine. Sintered bronze filter elements also sold separately. Blue Anodized. 4 to 5 GPM flow.
- For Use As Pre-Filters
- For Fuel and Oil Systems
- Easily Disassembled
- For Inspection and Cleaning
- Uni-Barb inlet / outlet - works with both 5/16" & 3/8" i/d hose
Application
- 10 micron filters are recommended for use as a post-pump filter in EFI systems
- 40 micron filters are recommended for use as a post-pump filter in carbureted systems
- 100 micron filters are recommended for use as a pre-pump filter in carbureted and EFI systems
Earls 230103ERL Specifications
Earls 230103ERL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 230103ERL |
| Brand | Earls |
| Filter Material | Sintered Bronze |
| Microns | 35 |
| Fuel Filter Style | Inline |
| Inlet Fitting | 5/16"-3/8" Hose Barb |
| Outlet Fitting | 5/16"-3/8" Hose Barb |
| Housing Material | Aluminum |
| Housing Finish | Blue Anodized |
| GENERAL | |
| Fuel Type | Gasoline | E85 Compatible |
| Flow Rating | 240 GPH |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Overall Length | 4.63" |
| Overall Diameter | 1.00" |
| Color | Blue |
| Element Length | 2.80" |
| Filter Type | Post Filter |
| Notes | Recommended for use as a post-pump filter in EFI systems. |
| GTIN Code | 021432991346 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Installed the filter and like that element is replaceable
5.0
a year ago
Bud
Western Ne.
Verified
Am using 2 earls filters. One before the fuel pump and one after the pump. I like that they are thin and take very little space to use.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
