|
#94037111
Eagle Sprint Standard Rear Motorplate, SBC
$184.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 94037111 Details
Speedway Motors 94037111 Details
Eagle factory-built component. This standard long rear motorplate is relieved for the dash and allows for brake line pass-through. It is an easy way to add weight to a car to conform to weight rules.
- Laser cut 3/8" aluminum
- Pre-drilled and tapped for S/B Chevy
- Mates with all Chevy blocks, pump combinations and ball housings
- Two-tone black anodize finish
Speedway Motors 94037111 Specifications
Speedway Motors 94037111 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 94037111 |
| Brand | Speedway Motors |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Material Type | Aluminum |
| Material Thickness | .39" |
| Finish | Anodized |
| Weight | 8.75 lbs. |
| Overall Height | 15.38" |
| Overall Width | 24.56" |

