|
#91603343
Dura-Block AF4402 2/3 Block, 10-1/2 X 2-3/4 In, Non-Flexing
- This block is designed to allow the user to accurately block flat panels and panels with slight curves
- Recommended with 2-3/4" wide PSA sticky paper
- Size: 1-3/8"H x 2-5/8"W x 11"L
$21.95
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Product Summary
Standard Block Style, 1/3 - 2/3 Block Block Size
- This block is designed to allow the user to accurately block flat panels and panels with slight curves
- Recommended with 2-3/4" wide PSA sticky paper
- Size: 1-3/8"H x 2-5/8"W x 11"L
- Sold as each
Key Specs
| Block Style | Standard |
| Block Size | 1/3 - 2/3 Block |
| Sandpaper Attachment Style | Peel & Stick |
| Length | 11" |
| Width | 2.625" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDura Block AF4402 Details
Dura Block AF4402 Details
- This block is designed to allow the user to accurately block flat panels and panels with slight curves
- Recommended with 2-3/4" wide PSA sticky paper
- Size: 1-3/8"H x 2-5/8"W x 11"L
- Sold as each
Dura Block AF4402 Specifications
Dura Block AF4402 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | AF4402 |
| Brand | Dura Block |
| Block Style | Standard |
| Block Size | 1/3 - 2/3 Block |
| Sandpaper Attachment Style | Peel & Stick |
| Length | 11" |
| Width | 2.625" |
| Height | 1.375" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |

