|
#910451350
Dana Spicer 5-1350X Heavy Duty Cross U-Joint, 1350 Series
$27.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpicer 5-1350X Details
Spicer 5-1350X Details
Premium Spicer Life Series® u-joints excel in performance and life. The journal crosses are cold-formed from high quality steel for maximum strength. Non-Greasable u-joints have Ample grease reservoirs in each trunion to assure effective lubrication and are pre-filled with high quality synthetic lithium grease providing superior friction reduction and higher temperature resistance. Spicer Life Series® u-joints use Spicer's highest quality, triple-lip seal along with an external seal guard to resist the harshest conditions. So when you replace your car or truck universal joints with genuine Spicer technology, you can rest assured that you are helping to ensure the maximum life for your vehicle.
Non-Greasable u-joints are stronger than greaseable units since they don't have any grease passages in them.
- Heavy Duty U-joint
- 1350 Series
- 3.625 x 1.188
- Non-Greaseable cross shaft
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Spicer 5-1350X Specifications
Spicer 5-1350X Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 5-1350X |
| Brand | Spicer |
| Yoke U-Joint Series | 1350 |
| Greaseable | No |
| GENERAL | |
| Yoke Width | 3-5/8" |
| Cap Diameter A | 1.188" |
| Cap Diameter B | 1.188" |
| Width A | 3.625" |
| Width B | 3.625" |
| Material Type | Steel |
| Notes | OEM 1350 to SPL30 u-joint. |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 023913121150 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Id buy this again
5.0
3 years ago
Alan
Rochester Mn
Verified
These are behind a 1,000 hp sbc and tske all the beating it can put out!!@@
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
