|
#9101414
Combo Exhaust Pipe Mandrel Bend Tubing & U-Bend, 2 Inch
- Premium heavy-duty steel construction for consistent performance and reliability
- 16 gauge tubing (0.0625" thick), 2" O.D.
- 180 degree U bend works great for fabricating custom exhaust
$59.99
/kit
In Stock
$60.98
Save $0.99
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2 Inch Exhaust Tubing Diameter, Raw
- Premium heavy-duty steel construction for consistent performance and reliability
- 16 gauge tubing (0.0625" thick), 2" O.D.
- 180 degree U bend works great for fabricating custom exhaust
- Mandrel bend is full size throughout the bend to maximize flow and increase horsepower
- Build your own custom exhaust systems and headers
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| MFG. Part # | 9101414 |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Header Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 9101414 Details
Speedway Motors 9101414 Details
Mild steel exhaust bends for building or repairing headers. 16-gauge tubing with 2" O.D.
- Build your own custom exhaust systems and headers
- Premium 16-gauge mild steel material
- Mandrel bends
- 180 and 90-degree bends
- 2" outside diameter
- 3" bend radius u-bend
Speedway Motors 9101414 Specifications
Speedway Motors 9101414 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9101414 |
| Brand | Speedway Motors |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Header Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | 90 degree | 180 degree |
| Gauge Thickness | 16-gauge |
| Material Thickness | 0.0625" |
| Mandrel Bent | Yes |
| Sold in Quantity | Kit |

