-9%
-9%
|
#275309
Classic Instruments VT09GLF Vintage Fuel Level Gauge
Classic White
$105.95
/each
In Stock
$116.95
Save $11.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyClassic Instruments VT09GSLF-D Details
Classic Instruments VT09GSLF-D Details
Requires tank-mounted sender #275235. 2-1/8" diameter.
Vintage Series Gauges: feature 24 carat gold plated bezels, with parchment faces and brown numbers with old-fashion style red pointers.
Charts
Classic Instruments VT09GSLF-D Specifications
Classic Instruments VT09GSLF-D Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | VT09GSLF-D |
| Brand | Classic Instruments |
| GENERAL | |
| Overall Diameter | 2.26" |
| Body Diameter | 2.08" |
| Body Length | 1.53" |
| Depth | 2.2" |
| Stud Length | .66" |
| Stud Diameter | .16" |
| Ohm Range | 240 ohms empty, 33 ohms full |
| Gauge Type | Electric |
| Gauge Sweep | Short Sweep |
| Lighted | Yes |
| Gauge Face Color | Tan |
| Lettering Color | Brown |
| Needle Color | Red |
| Bezel Finish | Gold |
| Sold in Quantity | Each |
| Sending Unit Included | No |
| Mount Hole Size | 2.125" |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers admire the aesthetic appeal of our product, which fits well into a vintage style aircraft. While not specifically designed for aviation use, its versatility allows it to function superbly in different settings. Customers desired different mounting options but highlighted its effectiveness nonetheless. Major strengths include attractive design and usefulness across various contexts.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers admire the aesthetic appeal of our product, which fits well into a vintage style aircraft. While not specifically designed for aviation use, its versatility allows it to function superbly in different settings. Customers desired different mounting options but highlighted its effectiveness nonetheless. Major strengths include attractive design and usefulness across various contexts.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes
5.0
3 years ago
Jack
Woodstock NY
Verified
Nice looking
Would Recommend
Great product going look great in a vintage style aircraft
5.0
10 years ago
hatz615
kankakee, il
Verified
great item i know not designed for aviation use but it would of been nice if they had a different way to mount it but it is going to work awesome.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews

