|
#94031060
Cast Iron Scalloped Brake Rotor - 12.19 x .81 Inch
- 7" 8 hole bolt circle
- Thru thread
$66.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Rear Position, Scalloped Rotor Shape, Vented Rotor Type
- 7" 8 hole bolt circle
- Thru thread
Key Specs
| Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Rotor Style | Plain Face |
| Rotor Material Type | Cast Iron |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Rotor Hat Bolt Pattern | 8 x 7.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 94031060 Details
Speedway Motors 94031060 Details
Speedways premium 32 Vane scalloped cast iron brake rotors weigh only 6.13 lbs. 12.19" x .81", 8 on 7 thru.
8 x 7" B.C.
Item Details
0.81 X 12.198 x 7" B.C.
Specs
- Vented iron
- Inboard mounted (Sprints)
- Thickness: 0.81"
- O.D.: 12.19"
- Bolt Circle: 8 x 7"
- Threads: Thru
- Weight: 6.13 lbs
- Face: scalloped
Speedway Motors 94031060 Specifications
Speedway Motors 94031060 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 94031060 |
| Brand | Speedway Motors |
| Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Rotor Style | Plain Face |
| Rotor Material Type | Cast Iron |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Rotor Hat Bolt Pattern | 8 x 7.00" |
| GENERAL | |
| Position | Rear |
| Rotor Shape | Scalloped |
| Rotor Type | Vented |
| Rotor Finish | Plain |
| Weight | 6.13 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
