|
#94031065
Cast Iron Scalloped Brake Rotor, 11.75 x .810 Inch
- Premium 32 Vane scalloped cast iron brake rotors
- Weigh only 5.58 pounds
- Vented iron for effective heat dissipation.
$68.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Rear Position, Scalloped Rotor Shape, Vented Rotor Type
- Premium 32 Vane scalloped cast iron brake rotors
- Weigh only 5.58 pounds
- Vented iron for effective heat dissipation.
- Bolt Circle: 8 x 7 Inch
Key Specs
| Rotor Diameter | 11.75 Inch |
| Rotor Style | Plain Face |
| Rotor Material Type | Cast Iron |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Rotor Hat Bolt Pattern | 8 x 7.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 94031065 Details
Speedway Motors 94031065 Details
Speedways premium 32 Vane scalloped cast iron brake rotors weigh only 5.58 lbs.
- Vented iron
- Bolt Circle: 8 x 7"
- Threads: Thru
- Face: scalloped
Item Details
.81 x 11.758 x 7" B.C.
Speedway Motors 94031065 Specifications
Speedway Motors 94031065 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 94031065 |
| Brand | Speedway Motors |
| Rotor Diameter | 11.75 Inch |
| Rotor Style | Plain Face |
| Rotor Material Type | Cast Iron |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Rotor Hat Bolt Pattern | 8 x 7.00" |
| GENERAL | |
| Position | Rear |
| Rotor Shape | Scalloped |
| Rotor Type | Vented |
| Rotor Finish | Plain |
| Weight | 5.58 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Decent rotors at an excellent price
5.0
a year ago
Smokinjoe26
Danielsville Ga
Verified
These rotors are excellent for the price.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

