|
#94031064
Cast Iron Scalloped Brake Rotor - 11.75 x 1.25 Inch
- 7" 8 hole bolt circle
- Thru thread
$74.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Rear Position, Scalloped Rotor Shape, Vented Rotor Type
- 7" 8 hole bolt circle
- Thru thread
Key Specs
| Rotor Diameter | 11.75 Inch |
| Rotor Style | Plain Face |
| Rotor Material Type | Cast Iron |
| Rotor Thickness | 1.25" |
| Rotor Hat Bolt Pattern | 8 x 7.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 94031064 Details
Speedway Motors 94031064 Details
Item Details
1.25 x 11.758 x 7" B.C.
Specs
- Vented iron
- Inboard mounted (Sprints)
- Thickness: 1.25"
- O.D.: 11.75"
- Bolt Circle: 8 x 7"
- Threads: Thru
- Weight: 6.36 lbs
- Face: scalloped
Speedway Motors 94031064 Specifications
Speedway Motors 94031064 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 94031064 |
| Brand | Speedway Motors |
| Rotor Diameter | 11.75 Inch |
| Rotor Style | Plain Face |
| Rotor Material Type | Cast Iron |
| Rotor Thickness | 1.25" |
| Rotor Hat Bolt Pattern | 8 x 7.00" |
| GENERAL | |
| Position | Rear |
| Rotor Shape | Scalloped |
| Rotor Type | Vented |
| Rotor Finish | Plain |
| Weight | 6.36 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
4.8
4 Reviews
Our brake rotor constitutes superior quality and practicality shown through its notable heat dissipation capabilities and greatly improved stopping distance. It is perfect for heavy-duty applications like dirt late models owing to its commendable wear resistance and non-warping feature. The precise fitting also underscores its exemplary usability. Our customers appreciate its excellent performance and consider it a worthwhile investment for its durability and reliability, often choosing our product over competitors for repeated purchases.
Ratings & Reviews
4.8
4 Reviews
Our brake rotor constitutes superior quality and practicality shown through its notable heat dissipation capabilities and greatly improved stopping distance. It is perfect for heavy-duty applications like dirt late models owing to its commendable wear resistance and non-warping feature. The precise fitting also underscores its exemplary usability. Our customers appreciate its excellent performance and consider it a worthwhile investment for its durability and reliability, often choosing our product over competitors for repeated purchases.
4.8
4 reviews
5
3
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I WOULD BUY THIS PRODUCT AGAIN AND AGAIN
5.0
6 years ago
TOPPERGUY
MOUNDS VIEW, MINNESOTA
Verified
iT'S A BRAKE ROTOR, IT STOPPED MY RACE CAR BUT NOT IN TIME, THE RACECAR AHEAD OF ME BROKE HIS THROTTLE CABLE ON THE START OF THE RACE, PUT HIM IN THE INFIELD WHETHER HE WANTED TO OR NOT. 2 HOURS OF BODYWORK ON FENDER AND BUMPER AND RACED THE NEXT WEEK.
Would Recommend
Been using these for years on dirt late, great rotor
5.0
7 years ago
Jim4x
Leesville,La
Verified
On dirt late model,good wear, no warping
Would Recommend
Well worth the money!
4.0
7 years ago
MWC
Ms
Verified
Improved my stopping distance greatly. Dissipates heat quickly
Would Recommend
best part for the money
5.0
11 years ago
ohsomthin
Southern, IL, USA
Verified
Nice part , shipped fast, fits like a glove .. will buy more of these . Phone personel were very helpful too
Would Recommend
Showing 4 of 4 reviews
