|
#213SZ-7-40-20-HIGH
Bilstein 7 SZ Series Custom Mono Tube High Gas Shock, 40 Reb 20 Comp
- Available in a 7" or 9" stroke
- Prevents the chassis to be upset by sharp bumps
- Compressed length on the 9" is 14.94" and the extended is 23.44"
$201.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Dirt Late Model, Modified, Stock Car, 4 Rebound Valving
- Available in a 7" or 9" stroke
- Prevents the chassis to be upset by sharp bumps
- Compressed length on the 9" is 14.94" and the extended is 23.44"
- Compressed length on the 7" stroke is 13.14" and the extended measures 20"
- Shocks feature digressive valving which delivers a new level of control by damping slow suspension movements more effectively
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
Need To Know
Made to Order
This custom item will ship when completed
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBilstein S7Z4020-HIGH Details
Bilstein S7Z4020-HIGH Details
Exclusively at Speedway Motors you can now order your custom Bilstein shocks online!
These Bilstein mono tube gas shocks feature digressive valving which delivers a new level of control by damping slow suspension movements more effectively while not allowing the chassis to be upset by sharp bumps.
Bilstein has set the standard for years in Sprint Cup, Indy Car and Formula 1. Now it is setting the standard for Modifieds, Late Models and Open Wheel cars with these SZ Series shocks.
Choose:
- Stroke - 7 or 9"
- Rebound Valving - 00-90
- Compression Valving - 00-90
- Gas Pressure - Low, Standard, or High
Note: This shock is custom valved and assembled by our expert staff and will take up to 72 hours to be built. Due to its custom nature, it cannot be returned for a refund.
Specs
- Comp. Length: 13.14"
- Ext. Length: 20.00"
- Body Dia.: 2"
- Comp. Length: 14.94"
- Ext. Length: 23.44"
- Body Dia.: 2"
Bilstein S7Z4020-HIGH Specifications
Bilstein S7Z4020-HIGH Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | S7Z4020-HIGH |
| Brand | Bilstein |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
| Shock Stroke Range | 7.00" to 7.99" |
| Compression Valving | 2 |
| Rebound Valving | 4 |
| Upper Shock Mount | 1/2" Spherical Rod End |
| Lower Shock Mount | 1/2" Spherical Rod End |
| Extended Length Range | 20.00" to 20.99" |
| Extended Length | 20" |
| Compressed Length Range | 13.00" to 13.99" |
| Compressed Length | 13.14" |
| Finish | Zinc Plated |
| Gas Charged | Yes |
| GENERAL | |
| Shock Stroke | 7.00 |
| Schrader Valve | No |
| Coil-Over Compatible | Yes |
| Valve Positions | 20 compression - 40 rebound |
| Bushing Material | Steel |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | MADE TO ORDER |
| Inside Diameter | 46 mm |
| Shock Eyelet Width | .630" |
| Bolt Hole Circle | .500" |
| Hardware Included | No |
Ratings & Reviews
4.5
4 Reviews
Customers praised the shocks for their high quality and impressive aesthetics, underlining the technical expertise of the product's team. However, several reviews suggest the shock does not come with the snap ring for a coilover kit, highlighting potentially unmet expectations for some. Despite this, customers seem confident about the product's durability and quality compared to other brands in the market. Overall, the shock's features and strength have earned customer satisfaction and recommendations, showcasing the product's superiority.
Ratings & Reviews
4.5
4 Reviews
Customers praised the shocks for their high quality and impressive aesthetics, underlining the technical expertise of the product's team. However, several reviews suggest the shock does not come with the snap ring for a coilover kit, highlighting potentially unmet expectations for some. Despite this, customers seem confident about the product's durability and quality compared to other brands in the market. Overall, the shock's features and strength have earned customer satisfaction and recommendations, showcasing the product's superiority.
4.5
4 reviews
5
2
4
2
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Custom built sz series shocks
5.0
14 days ago
Josh
Indiana
Verified
Great turn around time , quality is very good. Was received 3 days before estimated shipping time !!
Nice shock
4.0
3 years ago
Sprung Up
Oklahoma
Like another comment mentioned. It does not come with the snap ring for a coilover kit. You probably will not find one locally, so make sure and order one. Other than that. Nice looking shock. Time will tell on durability
Would Recommend
Great products
5.0
5 years ago
Brad
Shickshinny, Pennsylvania
Verified
I purchased a shock the knowledge of the technicians that I spoke to was phenomenal the quality of the shock is great.
Would Recommend
Nice shock
4.0
7 years ago
Tom
Indianapolis
Verified
Shock didn't come with external snap ring, I thought all bilstein shocks came with one.
Would Recommend
Showing 4 of 4 reviews
