-11%
-11%
|
#2074302266R
Baer Brakes 4302518R 10.50in Rear Classic Brake System
- Modern Single-Piston Caliper w/Integral Park Brake
- Red Powder Coated Finish
- Slot, Dimpled, Zinc Plated Rotor
$665.95
/kit
Factory Shipped
$749.95
Save $84.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Rear Position, Vented Rotor Type, Powder Coated, Red
- Modern Single-Piston Caliper w/Integral Park Brake
- Red Powder Coated Finish
- Slot, Dimpled, Zinc Plated Rotor
- Stainless Braided Brake Hoses
- Uses Common FMSI D0627 Brake Pad
Key Specs
| MFG. Part # | 4302518R |
| Position | Rear |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Rotor Type | Vented |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBaer Brakes 4302518R Details
Baer Brakes 4302518R Details
This Baer Classic system features a single piston, integral park brake caliper mounted to a 10.50", 1-piece slot, dimpled and zinc plated rotor. The caliper comes with a red powder coated finish, includes dust/weather seal and uses the popular D627 pad type. The system includes calipers, rotors, brackets, hardware, stainless braided brake hoses and fittings. The Baer Classic system is a cost effective, full feature drum to disc conversions and fits most 14" or larger wheels.
** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.**
** Includes park brake, cables sold separately
Baer Brakes 10.5" Classic Series Rear Brake Kit Fits GM 10/12 Bolt (BIH/BOA) Small Car Rear Ends (Staggered Shock Applicatons)
Formed as Baer, Inc. (Baer Brake Systems) in 1994, founder Hal Baer established the company from a racing background in the Corvette and World Challenge Series by identifying a gap in offerings for his own race cars. By using popular (at the time) PBR and Alcon calipers, he adapted and built complete systems (hose and fittings, etc.) for many popular domestic muscle cars.
Today, in their 70,000sq ft facility in Phoenix, Arizona, Baer Brakes continues to be a leader in the performance brake industry by focusing on engineering design and innovative technology to deliver the most complete and detail-oriented brake solutions to their customers.
Through their early relationships with high-profile OE prototype manufacturers and builders (such as Chrysler, General Motors, Roush, Shelby, Foose, Mark Steilow, Big Red, etc.), Baer became known as the premier domestic brake company which would later translate to being the face of the 'Pro-Touring' market segment. In the early 2000’s, Baer produced their first in-house caliper, the forged Monoblock 6S, which was soon followed by the extruded and machined 2-pc, 6P caliper. By doing this, it greatly reduced Baer's outside caliper dependencies and allowed them to focus even more on developing and manufacturing other components as well and transition from a systems integrator to full brake system builder. Baer Brakes was the official brake of the Overhaulin' TV show and in 2007, Baer was recognized by Hot Rod Magazine as "One of Twenty Companies that Changed the World and today they remain the brake system of choice for many top builders such as Roadster Shop, Ring Brothers, Goolsby Customs, etc., just to name a few. Bear’s success caught the attention of Holley Performance Brands and in 2021, Baer was acquired by them, solidifying Baer’s continued growth as an innovative leader in their space.
Guides & Documents
Baer Brakes 4302518R Specifications
Baer Brakes 4302518R Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 4302518R |
| Brand | Baer Brakes |
| Position | Rear |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Parking Brake Provision | Yes |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 14 Inch |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Front Rotor Included | No |
| Front Rotor Diameter | 11.00 in./279.40mm |
| Front Caliper Included | No |
| Rear Caliper Included | Yes |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | Yes |
| Rear Rotor Included | Yes |
| Bolt Pattern | 5 on 4.75" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| Notes | Fits rear axles with staggered shock mounts. |
| GTIN Code | 844165054900 |
| Brake Pad Material | Ceramic |
| Brake Pads Included | Yes |
| Differential Case Design Type | GM 7.5/7.6/8.2/8.2BOP/8.5/8.6/8.875 in. (12-bolt), passenger car |
| Parking Brake Style | Integral Caliper |
| Rear Caliper Color | Red |
| Rear Caliper Material | Cast Iron |
| Rear Caliper Piston Quantity | One |
| Rear Rotor Construction | Solid |
| Rear Rotor Diameter | 10.5" |
| Rear Rotor Style | Drilled and Slotted |
| Rear Rotor Thickness | 0.5" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1973-1974 Buick Apollo
1973-1974 Oldsmobile Omega
1971-1974 Pontiac Ventura

