$113 Off
$113 Off
|
#2074301534B
Baer Brakes 4301550R 11in Classic Series Front Brake System
- Aluminum, 2-Piston, Pad Guided Caliper
- Red Powder Coated Caliper w/Black Baer Logo
- Slot, Drill, Zinc Plated Rotor Finish
$899.95
/kit
Factory Shipped
$1,012.95
Save $113.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, Vented Rotor Type, Powder Coated, Black
- Aluminum, 2-Piston, Pad Guided Caliper
- Red Powder Coated Caliper w/Black Baer Logo
- Slot, Drill, Zinc Plated Rotor Finish
- Stainless Braided Brake Hoses
- Uses Common FMSI D0412 Brake Pad
Key Specs
| MFG. Part # | 4301550R |
| Position | Front |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Rotor Type | Vented |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBaer Brakes 4301550R Details
Baer Brakes 4301550R Details
This system features the "Original" Baer 2-piston, pad guided caliper (PGC) mounted to a 11", 1-piece slot, drill, zinc plated integral hub rotor. The PGC caliper comes in a red powder coated finish with a black logo, includes dust/weather seal's and uses the popular D412 pad type. The system includes premium bearings with races pre-installed, dust caps, mounting brackets, stainless braided hoses and all necessary hardware. The 11" "Classic" system fits select 15" or larger wheels.
**IMPORTANT: This system is designed for vehicles with a 15/16” master cylinder and proper pedal ratio. For manual brake setups, a 7/8” master cylinder can be used so less effort is required to apply the brakes. Any master larger than 15/16” will require too much pedal input to generate proper line pressure for your brake system.**
** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.**
Baer Brakes 11” Classic Series Front Brake Kit Fits GM 64-72 A-Body, 67-69 F-Body & 64-74 X-Body Cars w/OE Spindles (Also fits DSE, Heidt's, Fatman, Ridetech, L&H Drop Spindles as well as other OE Replacement Spindles)
Formed as Baer, Inc. (Baer Brake Systems) in 1994, founder Hal Baer established the company from a racing background in the Corvette and World Challenge Series by identifying a gap in offerings for his own race cars. By using popular (at the time) PBR and Alcon calipers, he adapted and built complete systems (hose and fittings, etc.) for many popular domestic muscle cars.
Today, in their 70,000sq ft facility in Phoenix, Arizona, Baer Brakes continues to be a leader in the performance brake industry by focusing on engineering design and innovative technology to deliver the most complete and detail-oriented brake solutions to their customers.
Through their early relationships with high-profile OE prototype manufacturers and builders (such as Chrysler, General Motors, Roush, Shelby, Foose, Mark Steilow, Big Red, etc.), Baer became known as the premier domestic brake company which would later translate to being the face of the 'Pro-Touring' market segment. In the early 2000’s, Baer produced their first in-house caliper, the forged Monoblock 6S, which was soon followed by the extruded and machined 2-pc, 6P caliper. By doing this, it greatly reduced Baer's outside caliper dependencies and allowed them to focus even more on developing and manufacturing other components as well and transition from a systems integrator to full brake system builder. Baer Brakes was the official brake of the Overhaulin' TV show and in 2007, Baer was recognized by Hot Rod Magazine as "One of Twenty Companies that Changed the World and today they remain the brake system of choice for many top builders such as Roadster Shop, Ring Brothers, Goolsby Customs, etc., just to name a few. Bear’s success caught the attention of Holley Performance Brands and in 2021, Baer was acquired by them, solidifying Baer’s continued growth as an innovative leader in their space.
Guides & Documents
Baer Brakes 4301550R Specifications
Baer Brakes 4301550R Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 4301550R |
| Brand | Baer Brakes |
| Position | Front |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 18 Inch |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 14.00 in./355.60mm |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | Yes |
| Rear Rotor Included | No |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 844165054795 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1965-1967 Buick Gran Sport
1970-1972 Buick GS
1964-1972 Buick Skylark
1964-1969 Buick Special
1964-1972 Buick Sportwagon
1964-1971 Oldsmobile 442
1964-1972 Oldsmobile Cutlass
1967-1972 Oldsmobile Cutlass Supreme
1964-1972 Oldsmobile Vista Cruiser
1967-1969 Pontiac Firebird
1964-1972 Pontiac GTO
1964-1972 Pontiac LeMans
1964-1970 Pontiac Tempest

