|
#629972
BF Goodrich 629972 Silvertown Redline Radial Tire, 235/70R15
185/65R15205/75R15215/65R15215/70R15225/70R15
$397.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 629972 |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBF Goodrich 629972 Details
BF Goodrich 629972 Details
BF Goodrich Redline Radial tires are one of Coker Tire's most popular products. The 235/70R15 redline tire is synonymous with American muscle cars. While mostly bias ply tires were widely available in the sixties, these modern radial BFGoodrich Redline tires offer fantastic performance and ride quality. A popular tire choice for Mustangs, Camaros and other popular muscle and pony car applications. All BFGoodrich Silvertown Radials feature an all season tread design with an S-speed rating. These 235/70R15 BFGoodrich Redline tires are proudly Made in the USA. DOT and ECE (European Community) approved.
- Modern radial tires, classic muscle car looks
- 3/8" red line
- Tubeless
- 7.00" tread width
- 9.00" section width
- 27.40" diameter
- S Speed rated (112 mph)
- Recommended rim width: 6" - 8-1/2"
Charts
Tire Size Guide Chart (PDF)
Guides & Documents
BF Goodrich 629972 Specifications
BF Goodrich 629972 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 629972 |
| Brand | BF Goodrich |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 235/70R15 |
| Tire Diameter | 28.00" |
| Rim Width Range | 6.00 - 8.50" |
| Load Capacity | 1896 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| Speed Rating | S |
| Load Index | 102 |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 00842199102413 |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 28.00 - 28.99" |
| Section Width | 9.50" |
| Tread Width | 7" |
| Maximum PSI | 35 lbs |
| Tubeless Tire | Yes |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly appreciate the product for its distinguished quality, notably finding it hard to find such caliber elsewhere. A notable feature is its perfect suitability for a '67 Riviera, highlighting its practicality and function. Its material quality surpasses competitors, creating a positive overall consensus.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly appreciate the product for its distinguished quality, notably finding it hard to find such caliber elsewhere. A notable feature is its perfect suitability for a '67 Riviera, highlighting its practicality and function. Its material quality surpasses competitors, creating a positive overall consensus.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Good quality product.
5.0
a year ago
Don
Saskatchewan
Verified
Good hard to find product.
Would Recommend
Excellent customer service & really fast delivery!
5.0
2 years ago
Deadpurpledog
Las Vegas
Verified
Perfect tires for 67 Riviera.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
