|
#579702
BF Goodrich 579702 Silvertown Redline Radial Tire, 205/75R15
- Tires have a max load capacity of 1598LBS.@35PSI.
- Will fit most 15" wheels that are 5.50 - 7.50" wide
- It is S Speed rated (112 mph) and has a 5.80" tread width
$343.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Universal Position, 205/75R15 Tire Size
- Tires have a max load capacity of 1598LBS.@35PSI.
- Will fit most 15" wheels that are 5.50 - 7.50" wide
- It is S Speed rated (112 mph) and has a 5.80" tread width
- They feature an all season tread design with poly/steel construction
- These vintage Redline radial tires from Coker Tires give your car that classic look
Key Specs
| MFG. Part # | 579702 |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBF Goodrich 579702 Details
BF Goodrich 579702 Details
BF Goodrich Redline Radial tires are one of Coker Tire's most popular products. The 205/75R15 redline tire is synonymous with American muscle cars. While mostly bias ply tires were widely available in the sixties, these modern radial BFGoodrich Redline tires offer fantastic performance and ride quality. A popular tire choice for Mustangs, Camaros and other popular muscle and pony car applications. All BFGoodrich Silvertown Radials feature an all season tread design with an S-speed rating. These 205/75R15 BFGoodrich Redline tires are proudly Made in the USA. DOT and ECE (European Community) approved.
- Modern radial tires, classic muscle car looks
- 3/8" red line
- Tubeless
- 5.80" tread width
- 8.00" section width
- 27.10" diameter
- S Speed rated (112 mph)
- Recommended rim width: 5-1/2" - 7-1/2"
Charts
Tire Size Guide Chart (PDF)
Guides & Documents
BF Goodrich 579702 Specifications
BF Goodrich 579702 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 579702 |
| Brand | BF Goodrich |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 205/75R15 |
| Tire Diameter | 27.10" |
| Rim Width Range | 5.50 - 7.50" |
| Load Capacity | 1598 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| Speed Rating | S |
| Load Index | 97 |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 00842199102277 |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 27.00 - 27.99" |
| Section Width | 8.00" |
| Tread Width | 5.8" |
| Maximum PSI | 35 lbs |
| Tubeless Tire | Yes |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly recommend these tires, passionately praising their top-notch quality and nostalgic aesthetic. The practicality of the product is affirmed by its easy installation and smooth ride, setting the product apart from competition. An apparent feature, appreciated by clients, is the tires' aptitude to bring a vintage look to vehicles, specially to classic models such as the 1966 Corvette. This complements its functionality, reinforcing the product's high-quality and uniqueness.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly recommend these tires, passionately praising their top-notch quality and nostalgic aesthetic. The practicality of the product is affirmed by its easy installation and smooth ride, setting the product apart from competition. An apparent feature, appreciated by clients, is the tires' aptitude to bring a vintage look to vehicles, specially to classic models such as the 1966 Corvette. This complements its functionality, reinforcing the product's high-quality and uniqueness.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
yes, would definately buy again
5.0
a year ago
Mary
Davenport, Iowa
Verified
Ordered these tires for my husband for his 1966 Corvette and he mounted them the day they arrived. He is extremely happy with the quality and the nostalgic look of period correct tires.
Would Recommend
BF Goodricch Redline Tires
5.0
4 years ago
John
Lincoln Ne
Verified
I like the look and ride of this redline tire.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
