|
#555750
BF Goodrich 555750 Silvertown Redline Radial Tire, 215/65R15
185/65R15205/75R15215/70R15225/70R15235/70R15
$356.00
/each
In Stock
Order soon, only 1 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 555750 |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBF Goodrich 555750 Details
BF Goodrich 555750 Details
BF Goodrich Redline Radial tires are one of Coker Tire's most popular products. The 215/65R15 redline tire is synonymous with American muscle cars. While mostly bias ply tires were widely available in the sixties, these modern radial BFGoodrich Redline tires offer fantastic performance and ride quality. A popular tire choice for Mustangs, Camaros and other popular muscle and pony car applications. All BFGoodrich Silvertown Radials feature an all season tread design with an S-speed rating. These 215/65R15 BFGoodrich Redline tires are proudly Made in the USA. DOT and ECE (European Community) approved.
- Modern radial tires, classic muscle car looks
- 3/8" red line
- Tubeless
- 6.40" tread width
- 8.70" section width
- 26.02" diameter
- S Speed rated (112 mph)
- Recommended rim width: 5-1/2" - 7-1/2"
Charts
Tire Size Guide Chart (PDF)
Guides & Documents
BF Goodrich 555750 Specifications
BF Goodrich 555750 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 555750 |
| Brand | BF Goodrich |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 215/65R15 |
| Tire Diameter | 26.02" |
| Rim Width Range | 5.50 - 7.50" |
| Load Capacity | 1510 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| Speed Rating | S |
| Load Index | 95 |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 00842199102147 |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 26.00 - 26.99" |
| Section Width | 8.70" |
| Tread Width | 6.4" |
| Maximum PSI | 32 lbs |
| Tubeless Tire | Yes |
