|
#9105245
Autolite XP5245 Iridium Spark Plugs - GM Vehicles
$9.19
/set
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAutolite XP5245 Details
Autolite XP5245 Details
When you're passionate about performance, you need a technologically advanced plug. Autolite Iridium XP utilizes an iridium-enhanced 0.6 mm finewire and proprietary platinum sidewire for improved durability and a more focused ignition for better overall ignitability providing optimum performance.
Now with a lifetime limited warranty!
- Thread Size 14mm X 1.25
- Reach: 0.679"
- Hex Size: 5/8" (16mm)
- Seat Type: Tapered
- Metal Type: Iridium
- Terminal Type: Solid
Application
Charts
Guides & Documents
Autolite XP5245 Specifications
Autolite XP5245 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | XP5245 |
| Brand | Autolite |
| Thread Pitch | 14mm |
| GENERAL | |
| Spark Plug Seat Style | Tapered |
| Spark Plug Reach | .679" |
| Resistor | Yes |
| Core Material | Copper |
| Tip Material | Iridium |
| Wrench Size | 5/8" |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 009100044464 |
