|
#9100127
Autolite AR3910X Racing Spark Plug, 14mm, 3/4 Reach, Set of 8
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Spark Plugs
Product Summary
Gasket Spark Plug Seat Style, Gasket Seat Taper
Comes as a Kit
View Kit Components
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Autolite Racing spark plugs feature a X gap ground electrode, anti-corrosive nickel plating, and large ground electrode for better heat transfer. Heat range needed with Standard tip or Power tip Coldest.
- 14 mm plug
- .75" reach
- 5/8" hex
- Gasket seat
- Non-resistor
- X gap ground style
- Set of 8
- Vendor Number: AR3910X
Application
Charts
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| Brand | Autolite |
| Thread Pitch | 14mm |
| GENERAL | |
| Spark Plug Seat Style | Gasket |
| Seat Taper | Gasket |
| Spark Plug Reach | 0.75" |
| Resistor | Yes |
| Insulator Type | Non-projected |
| Core Material | Copper |
| Tip Material | Chromium Nickel Alloy |
| Wrench Size | 5/8" |
| Sold in Quantity | Set |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Cheapest price in town!!
5.0
7 months ago
Racer
Nebraska City, NE
Verified
Great product at a great price!
Showing 1 of 1 reviews
