Rebate
Rebate
|
#1824427
AutoMeter 4427 Ultra-Lite Air-Core Oil Press. Gauge,100 PSI,2-5/8
- Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
- 12 and 16 volt compatible, well-suited with nearly every street car or race car electrical system
- Gauge kit includes 1/8” NPT pressure sender, 1/4” NPT adapter, bulb and socket assembly, red and green bulb covers, mounting hardware, and detailed instructions for installation
$118.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2-5/8" Gauge Diameter, Silver
- Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
- 12 and 16 volt compatible, well-suited with nearly every street car or race car electrical system
- Gauge kit includes 1/8” NPT pressure sender, 1/4” NPT adapter, bulb and socket assembly, red and green bulb covers, mounting hardware, and detailed instructions for installation
- AutoMeter’s race proven air-core electric instruments provide quick and accurate readings while keeping hazardous fluids outside of the vehicle
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | 4427 |
| Brand | AutoMeter |
| Gauge Diameter | 2-5/8" |
| Gauge Style | Electric |
| Gauge Range | 0-100 psi |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAutoMeter 4427 Details
AutoMeter 4427 Details
- Includes bulb and socket assembly with red and green bulb covers
- Includes 1/8" NPT Sender and 1/8" NPT to 1/4" NPT adapter/fitting
- Features Air-Core meter movement
- Includes gauge mounting hardware and installation instructions
Ships with the following AutoMeter products:
Sending Unit(s): 2242
Adapters/Fittings: 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings
Bulb & Socket: 3220
Light Covers: Red 3214 & Green 3215
Mounting Hardware: 3245
Ships with the following AutoMeter products:
Sending Unit(s): 2242
Adapters/Fittings: 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings
Bulb & Socket: 3220
Light Covers: Red 3214 & Green 3215
Mounting Hardware: 3245
Charts
Rebates
Guides & Documents
AutoMeter 4427 Specifications
AutoMeter 4427 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 4427 |
| Brand | AutoMeter |
| Gauge Diameter | 2-5/8" |
| Gauge Style | Electric |
| Gauge Range | 0-100 psi |
| GENERAL | |
| Gauge Series | Analog |
| Sending Unit Included | Yes |
| Gauge Face Color | Silver |
| Needle Color | Fluorescent Red |
| Lighting Type | Incandescent |
| Light Color | White Incandescent |
| Overall Diameter | 2-5/8" |
| Bezel Finish | Brushed Aluminum |
| Sold in Quantity | Each |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Included Adapter/Fitting | 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Light Covers | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| GTIN Code | 046074044274 |

