Rebate
Rebate
|
#1824423
AutoMeter 4423 Ultra-Lite Mech Oil Press. Gauge, 150 PSI, 2-5/8
- Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
- AutoMeter’s race proven mechanical instruments provide trusted accuracy while being simple to install
- No electrical system required for gauge operation - compatible with every street or race vehicle
$98.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2-5/8" Gauge Diameter, Silver
- Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
- AutoMeter’s race proven mechanical instruments provide trusted accuracy while being simple to install
- No electrical system required for gauge operation - compatible with every street or race vehicle
- Mechanical movements provide accuracy and durability even in the harshest environments
- Gauge kit includes 1/8” nylon line, 1/8” NPT compression fittings, 1/4” NPT adapter, bulb and socket assembly, red and green bulb covers, mounting hardware, and detailed instructions for installation
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | 4423 |
| Brand | AutoMeter |
| Gauge Diameter | 2-5/8" |
| Gauge Style | Mechanical |
| Gauge Range | 0-150 psi |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAutoMeter 4423 Details
AutoMeter 4423 Details
- Includes bulb and socket assembly with red and green bulb covers
- Includes 10 ft. Nylon tubing
- Includes Male and Female 1/8" NPT compression fittings
- Includes 1/8" NPT to 1/4" NPT adapter/fitting
- Includes gauge mounting hardware and installation instructions
Ships with the following AutoMeter products:
Adapters/Fittings: 1/8" NPT Male to 1/8" compression fitting, 1/8" NPT Female to 1/8" compression fitting, 1/8" NPT to 1/4" NPT bushing
Tubing: 10 ft. nylon tubing
Bulb & Socket: 3220
Light Covers: Red 3214 & Green 3215
Mounting Hardware: 3245
Ships with the following AutoMeter products:
Adapters/Fittings: 1/8" NPT Male to 1/8" compression fitting, 1/8" NPT Female to 1/8" compression fitting, 1/8" NPT to 1/4" NPT bushing
Tubing: 10 ft. nylon tubing
Bulb & Socket: 3220
Light Covers: Red 3214 & Green 3215
Mounting Hardware: 3245
Charts
Rebates
AutoMeter 4423 Specifications
AutoMeter 4423 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 4423 |
| Brand | AutoMeter |
| Gauge Diameter | 2-5/8" |
| Gauge Style | Mechanical |
| Gauge Range | 0-150 psi |
| GENERAL | |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Face Color | Silver |
| Needle Color | Fluorescent Red |
| Lighting Type | Incandescent |
| Light Color | White Incandescent |
| Overall Diameter | 2-5/8" |
| Bezel Finish | Brushed Aluminum |
| Sold in Quantity | Each |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Included Adapter/Fitting | 1/8" NPT Male to 1/8" compression fitting, 1/8" NPT Female to 1/8" compression fitting, 1/8" NPT to 1/4" NPT bushing |
| Included Tubing | 10 ft. nylon tubing |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Light Covers | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| GTIN Code | 046074044236 |

