Rebate
Rebate
|
#1821809M
AutoMeter 1809-M Antique Beige 5 Piece Gauge Kit
- Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
$503.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Analog Gauge Series, Beige, Chrome
- Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
- Kit includes fuel level sender (240E/33F), oil pressure sender, water temperature sender, 2-wire hall-effect speed sender that is compatible with GM/Chrysler applications (7/8" - 18THD), sending unit adapters (1/4", 3/8”, and 1/2" NPT adapters), bulb and socket assemblies, red and green bulb covers, mounting hardware, and detailed instructions for installation.
- AutoMeter’s race proven air-core electric instruments provide quick and accurate readings while keeping hazardous fluids outside of the vehicle
- 12 and 16 volt compatible, compatible with nearly every street car or race car electrical system
- Speedometer has a simple push button, 2 mile drive calibration. No dip switches and can be reprogramed at any time to accommodate changes in gear ratio or wheel and tire combination.
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Electric |
| Gauge Set Design | Dash Cluster |
| Gauge Face Color | Beige |
| Bezel Finish | Chrome |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAutoMeter 1809M Details
AutoMeter 1809M Details
- Kit includes bulb and socket assemblies with red and green bulb covers
Ships with the following AutoMeter products:
Sending Unit(s): Fuel Sender 3262 - Oil Sender 2242 - Water Sender 2258 - VSS Sensor
Adapters/Fittings: 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings
Bulb & Socket: 3212
Light Covers: Red 3214 & Green 3215
Mounting Hardware: Brackets Included
Ships with the following AutoMeter products:
Sending Unit(s): Fuel Sender 3262 - Oil Sender 2242 - Water Sender 2258 - VSS Sensor
Adapters/Fittings: 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings
Bulb & Socket: 3212
Light Covers: Red 3214 & Green 3215
Mounting Hardware: Brackets Included
Charts
Rebates
AutoMeter 1809M Specifications
AutoMeter 1809M Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1809M |
| Brand | AutoMeter |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Electric |
| Gauge Set Design | Dash Cluster |
| Gauge Face Color | Beige |
| Bezel Finish | Chrome |
| GENERAL | |
| Speedometer Diameter | 3-3/8 Inch |
| Auxiliary Gauge Diameter | 2-1/16 Inch |
| Lighting Type | Incandescent |
| Light Color | White Incandescent |
| Needle Color | Black |
| Bezel Style | Street Rod |
| Gauge Range | 190 KPH/100 PSI/100-250 °F/8-18V/240OE-33OF |
| Included Adapter/Fitting | 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Light Covers | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| Sending Unit Included | Yes |
| GTIN Code | 046074141676 |
| Notes | Gauge Kit, 5 pc., 3 1/8" & 2 1/16", Elec. km/h Speedometer, Antique Beige |
| Sold in Quantity | Kit |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Nice gauge with aller sensors needed
5.0
8 years ago
Marcel
Québec Canada
Verified
Fit Nice in m'y Hudson esse super six 1928
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

