|
#1821709
AutoMeter 1709 Old Tyme Black 5 Piece Gauge Set,Elec. Speedometer
- Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
$547.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Black, Chrome, White Incandescent, White
- Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
- Kit includes fuel level sender (240E/33F), oil pressure sender, water temperature sender, 2-wire hall-effect speed sender that is compatible with GM/Chrysler applications (7/8" - 18THD), sending unit adapters (1/4", 3/8”, and 1/2" NPT adapters), bulb and socket assemblies, red and green bulb covers, mounting hardware, and detailed instructions for installation.
- AutoMeter’s race proven air-core electric instruments provide quick and accurate readings while keeping hazardous fluids outside of the vehicle
- 12 and 16 volt compatible, compatible with nearly every street car or race car electrical system
- Speedometer has a simple push button, 2 mile drive calibration. No dip switches and can be reprogramed at any time to accommodate changes in gear ratio or wheel and tire combination.
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAutoMeter 1709 Details
AutoMeter 1709 Details
- Kit includes bulb and socket assemblies with red and green bulb covers
Ships with the following AutoMeter products:
Sending Unit(s): Fuel Sender 3262 - Oil Sender 2242 - Water Sender 2258 - VSS Sensor
Adapters/Fittings: 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings
Bulb & Socket: 3212
Light Covers: Red 3214 & Green 3215
Mounting Hardware: Brackets Included
Ships with the following AutoMeter products:
Sending Unit(s): Fuel Sender 3262 - Oil Sender 2242 - Water Sender 2258 - VSS Sensor
Adapters/Fittings: 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings
Bulb & Socket: 3212
Light Covers: Red 3214 & Green 3215
Mounting Hardware: Brackets Included
Charts
Guides & Documents
AutoMeter 1709 Specifications
AutoMeter 1709 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1709 |
| Brand | AutoMeter |
| Gauge Face Color | Black |
| Bezel Finish | Chrome |
| GENERAL | |
| Lighting Type | Incandescent |
| Light Color | White Incandescent |
| Needle Color | White |
| Bezel Style | Street Rod |
| Gauge Range | 120 MPH/100 PSI/100-250 °F/8-18V/240OE-33OF |
| Included Adapter/Fitting | 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Light Covers | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| GTIN Code | 046074017094 |
| Notes | Gauge Kit, 5 pc., 3 1/8" & 2 1/16", Elec. Speedometer, Old Tyme Black |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the blend of retro aesthetics and modern tech in our gauges, with notable inclusions in vintage cars like the 1953 Ford F100. There is confirmation of the product's high usability and superior quality compared to similar options available. Users would recommend and repurchase due to its unique blend of old school charm and contemporary functionality.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the blend of retro aesthetics and modern tech in our gauges, with notable inclusions in vintage cars like the 1953 Ford F100. There is confirmation of the product's high usability and superior quality compared to similar options available. Users would recommend and repurchase due to its unique blend of old school charm and contemporary functionality.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy this again
5.0
a year ago
Rick
Milton, PA
Verified
I am using the gauges in my 1953 Ford F100
Would Recommend
These are to coolest old school looking gauges ever!!
5.0
6 years ago
Speed
Dallas, Texas
Verified
These are the best of both worlds, old Time looking Gauges, and all the modern latest technology there is to offer!!
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
