|
#18248012
Auto Meter 48012 Gauge Mount, For 2" Roll Cage, 2-1/16" Gauge
- Optimally positions key performance data within driver's field of vision
- High quality, composite construction is incredibly durable and looks great
- Clamp sized to fit 2 in. (52mm) roll cage tubing
$43.99
/each
In Stock
Order soon, only 2 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 1 Number of Gauge Housings, Black, Black
- Optimally positions key performance data within driver's field of vision
- High quality, composite construction is incredibly durable and looks great
- Clamp sized to fit 2 in. (52mm) roll cage tubing
- Suitable for use with AutoMeter 2 1/16" Gauges
- Shock and Vibration resistant. Engineered specifically for race and off-road use.
Key Specs
| Inside Diameter | 2" |
| Mount Type | Universal |
| Material Type | Plastic |
| Finish | Black |
| Color | Black |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAutoMeter 48012 Details
AutoMeter 48012 Details
If you have been struggling with where to place a few critical instruments in the already cramped interior of your roll cage-equipped vehicle, AutoMeter Roll Pods may be the perfect solution! Available to fit a variety of popular gauge and cage dimensions, these durable mounts clamp securely to your existing roll bar tubing ensuring a shock and vibration resistant attachment point for your instrument. Ball and socket joint design allows for 360 degrees of rotation between gauge and clamp to accommodate a variety of bar orientations and installation points. Additional angle and pitch adjustments ensure you can fine-tune your installation to eliminate parallax error and place your gauges where it is easiest for the driver to view them. Manufactured from rugged black fiber-reinforced composite, these mounts provide a solid and professional look for everything from racecars to off road vehicles and UTVs.
- Optimally positions key performance data within driver's field of vision
- High quality, composite construction is incredibly durable and looks great
- Clamp sized to fit 2 in. (52mm) roll cage tubing
- Suitable for use with AutoMeter 2 1/16" Gauges
- Shock and vibration resistant. Engineered specifically for race and off-road use.
- Ball and socket joint design allows for 360-degrees of rotation between gauge and clamp to accommodate a variety of bar orientations and installation points
- Clamps securely to existing roll bar tubing
Ships with the following AutoMeter products:
Mounting Hardware: Hardware Included
Ships with the following AutoMeter products:
Mounting Hardware: Hardware Included
Charts
Guides & Documents
AutoMeter 48012 Specifications
AutoMeter 48012 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 48012 |
| Brand | AutoMeter |
| Inside Diameter | 2" |
| Mount Type | Universal |
| Material Type | Plastic |
| Finish | Black |
| Color | Black |
| GENERAL | |
| Number of Gauge Housings | 1 |
| Auxiliary Gauge Diameter | 2-1/16 Inch |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Mounts to 2" O.D. roll bar |
| GTIN Code | 046074171147 |
