|
#91006110
Aluminum Race Car Body Washers W/Bolt, Each
$4.89
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 91006110 Details
Speedway Motors 91006110 Details
- Countersunk for a flat head screw
- 1-1/4" diameter
- 1/4" screw included
- Aluminum washer
- Stainless steel bolt
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Speedway Motors 91006110 Specifications
Speedway Motors 91006110 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 91006110 |
| Brand | Speedway Motors |
| GENERAL | |
| Inside Diameter | .31" |
| Overall Length | 1.00" |
| Overall Diameter | 1.25" |
| Thread Pitch | 1/4"-20 |
| Thread Length | .82" |
| Wrench Type | Allen |
| Wrench Size | 5/32" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Washer is countersunk to allow the screw head to mount flush. |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly commend the product's strong and durable quality, specifically for bolting down roofs of race cars or mounting fiberglass bodies on minicup cars. The product is highly practical, with users affirming its efficient usability and neat addition to car's appearance. Customers have shown preference for our product over competitors due to its superior material quality and performance.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly commend the product's strong and durable quality, specifically for bolting down roofs of race cars or mounting fiberglass bodies on minicup cars. The product is highly practical, with users affirming its efficient usability and neat addition to car's appearance. Customers have shown preference for our product over competitors due to its superior material quality and performance.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
This product is great
5.0
9 years ago
Lil Hooterville Hustler
Plattsmouth, Ne
Verified
This product is really good for bolting down the roof of a racecar.
Would Recommend
Great product for mounting fiberglass bo
5.0
12 years ago
Minicupracer
Welcome,NC
I bought the kit to mount a fiberglass body on My minicup car....Great product,well made and adds a clean appearance to the car.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
