|
#1171212L
Aluminum Heim Joint Rod End, 3/4-16 LH Male Thread, Each
Right Hand
$29.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Material Type | Aluminum |
| Hole Diameter | 0.75" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 1171212L Details
Speedway Motors 1171212L Details
Aluminum rod ends have close tolerance, 3-piece, medium duty design. Hard anodized 7075-T6 aerospace quality aluminum body. Heat treated, 5210 precision ground ball with a Kevlar race. Self lubricating Teflon liner seals out dirt an debris
Applications: Designed for motorsports application where weight is critical. All of the strength & features of the Precision rod ends at half of the weight.
Assebly Tip: To ease assembly, be sure to run a tap or die through the threads on chrome plated fasteners and apply an anti-seize compound to prevent galling of the threads.
Charts
Aluminum Rod End Chart (GIF)
Guides & Documents
Speedway Motors 1171212L Specifications
Speedway Motors 1171212L Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1171212L |
| Brand | Speedway Motors |
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Material Type | Aluminum |
| Hole Diameter | 0.75" |
| Rod End Style | PTFE Lined |
| Rod End Construction | 3-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Anodized |
| Color | Natural |
| Bushing Material | PTFE |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 1.75" |
| Rod End Head Width | 1.75" |
| Overall Length | 3.75" |
| Overall Thickness | 0.75" |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
4
1 Review
Ratings & Reviews
4
1 Review
4
1 reviews
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Quality product good price
4.0
16 years ago
VWHammer
Athens, Ohio
These rod ends appear to be built very well. They are super tight and really smooth And, to top it all off they are as cheap as some economy steel units I have purchased from other places
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

