|
#617010
Aeroquip Special Application Socketless -10 AN Hose, Black
- Features a textile braid reinforcement
- It is an ideal hose for fuel line applications
- Hose I.D. measures 0.630" and the O.D. is 0.910"
Starting from
$23.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Product Summary
Universal Fit, -10 AN Hose Size, Rubber, Black
- Features a textile braid reinforcement
- It is an ideal hose for fuel line applications
- Hose I.D. measures 0.630" and the O.D. is 0.910"
- Has a 250 psi pressure rating and a temp range of -40° to +300° F
- The low pressure design is to be used with socketless reusable fittings only
Key Specs
| Hose Size | -10 AN |
| Material Type | Rubber |
| Hose Length | Select Length |
| Color | Black |
| Hose ID | 0.630" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
- Textile braid reinforcement
- Low pressure design for use with socketless reuseable fittings only
- No hose clamp necessary
- Ideal hose for fuel line applications
- 50,000 ft of hose in stock!
Construction: AQP elastomer tube, textile braid reinforcement, black AQP elastomer cover.
Application: For gasoline, fuel and lubricating oils, air and water. Not recommended for hydraulic impulse applications and is not approved for air brake, hydraulic brake or power steering applications.
Operating Range: Max Operating pressure: 250 PSI. Minimum burst pressure: 1000 PSI. Operating Temperature Range -40°F to 300°F. Air not to exceed +250°F and water not to exceed +180°F. Reduced pressure operation allows for temperatures up to 300°F.
Charts
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| Brand | Aeroquip |
| Hose Size | -10 AN |
| Material Type | Rubber |
| Hose Length | Select Length to see |
| Color | Black |
| Hose ID | 0.630" |
| Hose OD | 0.910" |
| GENERAL | |
| Outer Braid | Textile |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Temp. Range | -40° to +300° F |
| Burst Pressure | 1000 psi |
| Sold in Quantity | Each |
