|
#10623
AFCO Yellow 2-5/8 I.D. Coil-Over Springs, 10 Inch
$82.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | Select Rate |
| Position | Universal |
| Spring Rate | Select Rate |
| Free Height | 10" |
| Outside Diameter | 2.75" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
There's a lot riding on your springs-literally. Springs are your car's connection to the ground, and their performance is directly related to all other suspension components. Inconsistent, weak springs can cause a multitude of handling problems, and in some cases, dangerous situations. When it comes to choosing coil springs there are many alternatives, but if you want the best you can get, the choice is clear: choose AFCOILS®. All AFCOILS® carry a lifetime warranty to remain within 2% of the original nominal free height. Choose your length and rate.
- Machine-ground on both ends to tolerances within 1 degree
- Pressed to solid height and "pre-set" - eliminates potential for additional set
- Optimized material thickness and coil spacing
- Made of super-high tensile strength chrome silicon wire for long life and and a consistent rate
- All springs are cold wound on the latest automated coiling equipment and heat treated twice during manufacturing to be able to withstand even the most abusive conditions
- To further enhance durability, AFCOILS® are shot-peened and coated with a durable yellow finish
Charts
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Speedway Motors cannot facilitate the return of defective Afco products as they have requested to handle these directly with the consumer. For defective product support and Return Authorization, please contact Afco at +1 (800)-632-2320.
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Rate to see |
| Brand | AFCO |
| Garage Sale Type | Closeout |
| Position | Universal |
| Spring Rate | Select Rate to see |
| Free Height | 10" |
| Outside Diameter | 2.75" |
| Inside Diameter | 2.63" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Yellow |
| Spring Rate Range | Select Rate to see |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Progressive Rate Spring | No |
| Coil Spring End (A) | Square |
| Coil Spring End (B) | Square |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
just what I wanted
5.0
14 years ago
30sedan
pa
Verified
nice looking springs!!!!!!
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
