-27%
-27%
|
#10680102A
AFCO Economy Universal GM Aluminum Racing Radiator, 31 Inch
- Discontinued
- Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors
- Designed to be a Chevy-style universal radiator with the upper hose neck on the driver's side and the lower neck on the passenger side
$238.42
/each
In Stock
$329.99
Save $91.57
Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Single Pass Radiator Style, Aluminum, 2 Row Quantity
- Discontinued
- Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors
- Designed to be a Chevy-style universal radiator with the upper hose neck on the driver's side and the lower neck on the passenger side
- It offers the same great quality and performance, but at a more affordable price for the budget-minded racer
- Features an all aluminum construction with a crossflow orientation
- It is 31.25" wide, 20.75" tall, and 3" thick
- Inlet is located on the upper driver side and outlet is on the lower passenger side
Key Specs
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Ineligible for Return
Contains items that cannot be returned
AFCO 80102A Details
AFCO 80102A Details
This universal racing radiator offers the same great quality and performance you've come to expect from AFCO, but at a more affordable price for the budget-minded racer. It is a Chevy-style universal radiator with the upper hose neck on the driver's side and the lower neck on the passenger side.
Learn more about how radiators work and selecting the proper radiator for your vehicle by reading our tech article. Radiator Cooling Performance.
Charts
Instructions (PDF)
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
AFCO 80102A Specifications
AFCO 80102A Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 80102A |
| Brand | AFCO |
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 1.00" |
| Overall Width Range | 31.00" to 31.99" |
| Overall Width | 31" |
| Overall Height Range | 19.00" to 19.99" |
| Overall Height | 19" |
| Overall Thickness | 3" |
| Core Width Range | 27.00" to 27.99" |
| Core Width | 27.5" |
| Core Height Range | 18.00" to 18.99" |
| Core Height | 18" |
| Core Thickness | 2.25" |
| Finish | Satin |
| Cooling Fan | Not Included |
| Transmission Cooler | No |
| Shroud Included | No |
| Radiator Cap Included | No |
| Fan Diameter | 12 Inch |
| CFM | 2310 CFM |
| CFM Range | 2,300-2,400 CFM |
| GENERAL | |
| Inlet Size | 1.50 |
| Outlet Size | 1.75 |
| Amperage | 15.4 amps |
| Fan Included | No |
| Blade Material | Plastic |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
4.8
6 Reviews
Customers acknowledge the product's quality & practicality, highlighting its excellent fit, efficiency in cooling engines, and suitability for various applications. Users noted its comparative economic advantage concerning similar products, explaining minor modifications enabled significant savings. The construction may involve thinner material for fins, making them more malleable, while still maintaining cooling efficiency. Multiple shroud mounting holes add to its practicality. Users would recommend the product based on their positive experiences.
Ratings & Reviews
4.8
6 Reviews
Customers acknowledge the product's quality & practicality, highlighting its excellent fit, efficiency in cooling engines, and suitability for various applications. Users noted its comparative economic advantage concerning similar products, explaining minor modifications enabled significant savings. The construction may involve thinner material for fins, making them more malleable, while still maintaining cooling efficiency. Multiple shroud mounting holes add to its practicality. Users would recommend the product based on their positive experiences.
4.8
6 reviews
5
5
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great Radiator
5.0
7 years ago
Cindi Lou
Rockwall, TX
Verified
Use this radiator in our factory stock - fits great. This is our 2nd to purchase this year - as good as it it, it just can't hold up to a head-on collision.
Would Recommend
Great product.
5.0
7 years ago
Mamanda16
Canada
Verified
Definitely solved the problem.
Would Recommend
Much cheaper alternative to "exact" fit
5.0
7 years ago
Clarkoh
Iron Station, NC
Verified
Used this radiator on a 1970 GMC Jimmy. Saved about $400 and only made minor modifications to mounting and fan shroud. Definitely worth the effort.
Would Recommend
worth the price
4.0
9 years ago
mel4x4
Minnesota
Verified
as far as I can tell, these are the same as the more expensive versions, except possibly having thinner material for the fins as they seem to bend a little easier, and I would guess mig weld construction rather than tig
Would Recommend
Radiator
5.0
10 years ago
Miller
MT
Verified
Looks good and cools good Decent price Has several shroud mounting holes
Would Recommend
I would use this again and have recommended it to others
5.0
10 years ago
Bubba
Princeton,tx
Verified
Great fit for my application. Engine runs a lot cooler the the copper radiator did.
Would Recommend
Showing 6 of 6 reviews
