-27%
-27%
|
#10680103A
AFCO Economy Universal GM Aluminum Racing Radiator, 26 Inch
- Discontinued
- Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors
- Designed to be a Chevy-style universal radiator with the upper hose neck on the driver's side and the lower neck on the passenger side
$238.42
/each
In Stock
$329.99
Save $91.57
Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Single Pass Radiator Style, Aluminum, 2 Row Quantity
- Discontinued
- Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors
- Designed to be a Chevy-style universal radiator with the upper hose neck on the driver's side and the lower neck on the passenger side
- It offers the same great quality and performance, but at a more affordable price for the budget-minded racer
- Features an all aluminum construction with a crossflow orientation
- Measures 26" wide, 19.5" tall and is 3" wide
- Has a core height of 18.25" and a core thickness of 2.25"
Key Specs
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Ineligible for Return
Contains items that cannot be returned
AFCO 80103A Details
AFCO 80103A Details
This universal racing radiator offers the same great quality and performance you've come to expect from AFCO, but at a more affordable price for the budget-minded racer. It is a Chevy-style universal radiator with the upper hose neck on the driver's side and the lower neck on the passenger side.
- Overall Height = 20"
- Core Width = 22.5"
- Tank Height = 18.5"
- Tank Width Top = 26-3/4"
- Tank Width Bottom = 26"
- Tank Thickness = 3"
Learn more about how radiators work and selecting the proper radiator for your vehicle by reading our tech article. Radiator Cooling Performance.
Charts
Instructions (PDF)
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
AFCO 80103A Specifications
AFCO 80103A Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 80103A |
| Brand | AFCO |
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 1.00" |
| Overall Width Range | 26.00" to 26.99" |
| Overall Width | 26" |
| Overall Height Range | 19.00" to 19.99" |
| Overall Height | 19.5" |
| Overall Thickness | 3" |
| Core Width Range | 22.00" to 22.99" |
| Core Width | 22.38" |
| Core Height Range | 18.00" to 18.99" |
| Core Height | 18.25" |
| Core Thickness | 2.25" |
| Finish | Satin |
| Cooling Fan | Not Included |
| Transmission Cooler | No |
| Shroud Included | No |
| Radiator Cap Included | No |
| Fan Diameter | 12 Inch |
| CFM | 2310 CFM |
| CFM Range | 2,300-2,400 CFM |
| GENERAL | |
| Filler Neck Height | 1" |
| Inlet Size | 1.50 |
| Outlet Size | 1.75 |
| Amperage | 15.4 amps |
| Fan Included | No |
| Blade Material | Plastic |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
4.3
4 Reviews
Customers appreciate the high quality of our radiator, stating it performs as well as pricier alternatives. They especially like its compact size, making it perfect for use in demo derby cars as it accommodates frame bending without damage. However, some issues with leaks were reported after prolonged use. Despite this, customers still express a preference for our product over competitors, and intend to repurchase, highlighting our radiator's practicality and performance efficiency.
Ratings & Reviews
4.3
4 Reviews
Customers appreciate the high quality of our radiator, stating it performs as well as pricier alternatives. They especially like its compact size, making it perfect for use in demo derby cars as it accommodates frame bending without damage. However, some issues with leaks were reported after prolonged use. Despite this, customers still express a preference for our product over competitors, and intend to repurchase, highlighting our radiator's practicality and performance efficiency.
4.2
4 reviews
5
3
4
0
3
0
2
1
1
0
Filter by Ratings
Perfect fit
5.0
5 years ago
Fast Eddie
McQueeney Texas
Verified
Everything work perfect that's why I like shopping at Speedway
Would Recommend
Great Product
5.0
9 years ago
34
Oklahoma
Verified
This radiator is very high quality aND works as good as radiators that cost twice as much.
Would Recommend
leaked aftet 4 months
2.0
10 years ago
jim3
Undisclosed
Verified
I ran soft water in it for 4 months to heat my house, it started leaking, 2 repair shops told me it was unrepairable
Would Not Recommend
I like the small size and will by again.
5.0
14 years ago
RoyalPro
Anaconda, MT
Verified
This is good for my demo derby car. It is narrow enough to allow for the frame to bend and not take out the radiator.
Would Recommend
Showing 4 of 4 reviews
