|
#91605180
AFCO 9850-6505 10 Inch Hybrid Brake Rotor for Pinto, DRP Bearings
- This brake rotor combines the strength of a 75-81 Ford-style hub (Granada) with the lighter design of the metric brake rotor for an unbeatable lightweight and durable package
- Engineers designed this rotor with the latest CAD software and testing methods
- Specially designed to withstand rigorous racing environments
$262.99
/kit
In Stock
$267.69
Save $4.70
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, Round Rotor Shape, Vented Rotor Type
- This brake rotor combines the strength of a 75-81 Ford-style hub (Granada) with the lighter design of the metric brake rotor for an unbeatable lightweight and durable package
- Engineers designed this rotor with the latest CAD software and testing methods
- Specially designed to withstand rigorous racing environments
- Low Drag Hub Parts Kit for Pinto/Mustang II; Hybrid Rotor Popular Modified Front
- Includes (1) 007-10531 Bearing Spacer, (1) 007-10584 Bearing Kit, (1) 007-10572 Seal
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| Rotor Diameter | 10.13 Inch |
| Rotor Style | Plain Face |
| Rotor Material Type | Cast Iron |
| Rotor Thickness | .81" |
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Liquid/Compound Return Policy
For health, safety, and product integrity reasons, only unopened, sealed items are eligible for return or credit.
Return PolicySpeedway Motors 91605180 Details
Speedway Motors 91605180 Details
Brake Rotor
This brake rotor combines the strength of a 75-81 Ford-style hub (Granada) with the lighter design of the metric brake rotor for an unbeatable lightweight and durable package. AFCO engineers designed this rotor with the latest CAD software and testing methods. Manufactured to withstand rigorous racing environments, the AFCO Hybrid Rotor uses totally new castings designed and built specifically for racing. It will remove up to 12 lbs. of sprung weight on the front of your car to improve front to rear weight bias and wheel control.
- Uses GM metric caliper
- Ford 74-80 Pinto Spindle
- Strong and Lightweight
- Safely remove up to 13 lbs from the front of your car vs stock rotor
- 14.8# total rotor weight with 5/8" studs
- 10.13" diameter
- .813" thickness (pad spacer recommended)
Bearings and Seal
Low Drag Hub Parts Kit for Pinto/Mustang II; Hybrid Rotor Popular Modified Front
Includes:
- (1) 007 10531- Bearing Spacer
- (1) 007 10584 - Bearing Kit
- (1) 007 10572 - Seal
Kit Includes
(1) 10 Inch Hybrid Brake Rotor for Pinto
(1) DRP 007-10531K1 Mustang II Hybrid Rotor Low Drag Hub Parts Kit
(1) DRP 007-10756 Ultra Low Drag Bearing Grease Syringe, 50 Grams
Charts
Instructions (PDF)
Speedway Motors 91605180 Specifications
Speedway Motors 91605180 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 91605180 |
| Brand | Speedway Motors |
| Rotor Diameter | 10.13 Inch |
| Rotor Style | Plain Face |
| Rotor Material Type | Cast Iron |
| Rotor Thickness | .81" |
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
| GENERAL | |
| Position | Front |
| Rotor Shape | Round |
| Rotor Type | Vented |
| Rotor Finish | Plain |
| Stud Length | 1.65" |
| Stud Diameter | .63" |
| Weight | 14.8 lbs. |
| Sold in Quantity | Kit |

