-9%
-9%
|
#1063270BGX
AFCO 3270BGX Big Gun X Monotube Shock 7 Inch Stroke Coil-over
$718.99
/each
Factory Shipped
$794.99
Save $76.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Position | Rear |
| Shock Adjustability | Double Adjustable |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Stroke | 7.00 |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAFCO 3270BGX Details
AFCO 3270BGX Details
The Big Gun X Series Double Adjustable Monotube shocks are specifically valved for extremely high horsepower drag radial tire equipped applications. With this valving package, chassis tuners can better control the hit to the tire using this series of shocks. Drag radial competitors require a unique valving package to control the rear suspension and properly apply the radial tire to the track. Don't drive thru your shocks with that big power! If you have 1,500+ horsepower and are on a drag radial tire, this is the valving package you need to complement your race program. Choose this series of shocks for the ultimate control off the line and superior traction down track. For quicker adjustments, mount your AFCO shocks upside-down for unsprung weight savings and easier access to the rebound adjuster. Double Adjustable - broad range of adjustment. Big Gun X Valving - specifically valved for extremely high horsepower applications: ODR, Outlaw 275, X275, 10.5, T/S, and T/D. Great for BIG or SMALL tire door slammers. Large piston provides superior launch and down track stability. Gas pressure eliminates cavitation and allows shock to recover faster. Body Mount: 1/2 I.D. Bearing (1 wide).Shaft Mount: 1/2 I.D. Bearing (1 wide).
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
AFCO 3270BGX Specifications
AFCO 3270BGX Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 3270BGX |
| Brand | AFCO |
| Position | Rear |
| Shock Adjustability | Double Adjustable |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Stroke | 7.00 |
| Upper Shock Mount | Spherical Rod End |
| Lower Shock Mount | Spherical Rod End |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Shock Body Size | Large Body |
| Shock Body Type | Threaded |
| Compressed Length Range | 14.00" to 14.99" |
| Compressed Length | 14.2" |
| Extended Length Range | 21.00" to 21.99" |
| Extended Length | 21.2" |
| Coilover Kit Included | Yes |
| Coilover Springs Included | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Adjustable | Yes |

