|
#106291005
AFCO 29100-5 Quarter Midget Coil Spring, 5 Inch Tall, 100 Inch/Lb Rate
$35.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 29100-5 |
| Position | Universal |
| Spring Rate | 100 lbs. |
| Free Height | 5" |
| Inside Diameter | 1.63" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAFCO 29100-5 Details
AFCO 29100-5 Details
AFCO quarter midget spring. 1 5/8" inside diameter, 5" tall, 100lb rated. Available in 5lb increments up to 165lbs. Made with the same AFCO quality.
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Speedway Motors cannot facilitate the return of defective Afco products as they have requested to handle these directly with the consumer. For defective product support and Return Authorization, please contact Afco at +1 (800)-632-2320.
AFCO 29100-5 Specifications
AFCO 29100-5 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 29100-5 |
| Brand | AFCO |
| Position | Universal |
| Spring Rate | 100 lbs. |
| Free Height | 5" |
| Inside Diameter | 1.63" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Yellow |
| Spring Rate Range | 100 - 199 lbs. |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Progressive Rate Spring | No |
| Coil Spring End (A) | Square |
| Coil Spring End (B) | Square |
| Bushing Included | No |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes absolutely would but again
5.0
4 years ago
Jon
Pennsylvania
Verified
Perfect for my son's quarter midget racing
Showing 1 of 1 reviews
