|
#106269336Z
AFCO 2693-36Z 26 Series Big Threaded Gas Shock, 9 Inch, Comp 3/Reb 3-6
$403.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Body Type | Threaded |
| Shock Body Size | Large Body |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAFCO 26933-6Z Details
AFCO 26933-6Z Details
- Aluminum threaded large body shock
- Rebound adjustable
- Schrader valve/floating piston design for gas pressure
- Late Model application
- Compressed Length: 15.40"
- Extended Length: 23.35"
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Speedway Motors cannot facilitate the return of defective Afco products as they have requested to handle these directly with the consumer. For defective product support and Return Authorization, please contact Afco at +1 (800)-632-2320.
AFCO 26933-6Z Specifications
AFCO 26933-6Z Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 26933-6Z |
| Brand | AFCO |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Body Type | Threaded |
| Shock Body Size | Large Body |
| Shock Stroke Range | 9.00" to 9.99" |
| Compression Valving | 3 |
| Rebound Valving | 3 - 6 |
| Upper Shock Mount | 1/2" Spherical Rod End |
| Lower Shock Mount | 1/2" Spherical Rod End |
| Extended Length Range | 23.00" to 23.99" |
| Extended Length | 23.35" |
| Compressed Length Range | 15.00" to 15.99" |
| Compressed Length | 15.4" |
| Finish | Anodized |
| Gas Charged | Yes |
| GENERAL | |
| Shock Stroke | 9.00 |
| Schrader Valve | Yes |
| Coil-Over Compatible | Yes |
| Rebuildable | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
