|
#106217410
AFCO 2174-10 21 Series Large Body Threaded Gas Shock-7 Inch 4-10 Valve
$279.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Adjustability | Non-Adjustable |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Body Type | Threaded |
| Shock Body Size | Large Body |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAFCO 2174-10 Details
AFCO 2174-10 Details
AFCOs sophisticated 21 Series aluminum body fixed valve gas pressure shocks feature deflective disc technology in an economical, rules-friendly, non-adjustable package. These lightweight aluminum shocks are sure to be the answer for any racer under constraints to experience the superb handling of gas-charged shocks.
- Fixed valving in a gas pressure design
- Threaded for coil-over applications
- User serviceable/repairable
- Late Model/Crate Late Model application
Item Details
Compressed Length: 14.21"Extended Length: 20.15"Comp./Rebound: 4/10Application
- Late Model / ASA NASCAR Modified - Pavement
- Recommended Conventional Gas Shocks - Non-Adjustable
- Left/Right Front
- Recommended Conventional Gas Shocks - Non-Adjustable
Charts
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Speedway Motors cannot facilitate the return of defective Afco products as they have requested to handle these directly with the consumer. For defective product support and Return Authorization, please contact Afco at +1 (800)-632-2320.
AFCO 2174-10 Specifications
AFCO 2174-10 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 2174-10 |
| Brand | AFCO |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Adjustability | Non-Adjustable |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Body Type | Threaded |
| Shock Body Size | Large Body |
| Shock Stroke Range | 7.00" to 7.99" |
| Compression Valving | 4 |
| Rebound Valving | 10 |
| Upper Shock Mount | 1/2" Spherical Rod End |
| Lower Shock Mount | 1/2" Spherical Rod End |
| Extended Length Range | 20.00" to 20.99" |
| Extended Length | 20.25" |
| Compressed Length Range | 14.00" to 14.99" |
| Compressed Length | 14.25" |
| Finish | Anodized |
| Gas Charged | Yes |
| GENERAL | |
| Shock Stroke | 7.00 |
| Schrader Valve | Yes |
| Coil-Over Compatible | Yes |
| Rebuildable | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
