|
#815S15780071P30
Weld Racing S15780071P30 18x10 Belmont Wheel, 5x115, Gloss Black
- The Belmont Drag is optimized for on-track performance featuring a knurled inner and outer lip for extra tire holding power.
- Rotary formed monoblock construction for advanced performance and reduced weight.
- Gloss black finish with milled accents and a mirror polish lip with clear coat protection.
$435.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 18 Inch Wheel Diameter, 10" Width, Black
- The Belmont Drag is optimized for on-track performance featuring a knurled inner and outer lip for extra tire holding power.
- Rotary formed monoblock construction for advanced performance and reduced weight.
- Gloss black finish with milled accents and a mirror polish lip with clear coat protection.
Key Specs
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x115 mm |
| Wheel Backspace | 6.7" |
| Wheel Offset | 30 mm |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWeld Racing S15780071P30 Details
Weld Racing S15780071P30 Details
BELMONT DRAG
- The Belmont Drag is optimized for on-track performance featuring a knurled inner and outer lip for extra tire holding power.
- Rotary formed monoblock construction for advanced performance and reduced weight.
- Gloss black finish with milled accents and a mirror polish lip with clear coat protection.
Weld Racing S15780071P30 Specifications
Weld Racing S15780071P30 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | S15780071P30 |
| Brand | Weld Racing |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x115 mm |
| Wheel Backspace | 6.7" |
| Wheel Offset | 30 mm |
| Wheel Backspace Range | 6.500" - 6.999" |
| Finish | Black |
| Color | Black |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 78.1" |
| Load Capacity | 1600 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 190300118250 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lip Size | 2.1 |
| Lug Nuts Included | No |

