|
#91032852-2
Weld-On Splined Sleeve Steel Quick Release Steering Wheel Shaft,5/8 In
Hex / 3/4 InchSplined / 3/4 Inch
$19.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 91032852-2 Details
Speedway Motors 91032852-2 Details
This 5/8 inch I.D. replacement weld-on splined sleeve is for use with 910-32852 quick release steering wheel hub. This item is sold individually.
- Zinc Finish
- Steel Construction
- Sold Individually
Speedway Motors 91032852-2 Specifications
Speedway Motors 91032852-2 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 91032852-2 |
| Brand | Speedway Motors |
| Spline Count | 19 |
| Material Type | Steel |
| GENERAL | |
| Overall Length | 2.50" |
| Spline Length | 1.50" |
| Major Spline Diameter | 1.25" |
| Minor Spline Diameter | 1.11" |
| Inside Diameter | .63" |
| Outside Diameter | 1.25" |
| Finish | Zinc Plated |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
3 Reviews
Customers acclaim the product for its great performance and high quality, particularly noting its splined shaft essential for steering needs. The aforementioned characteristics make it highly valuable for new car builds. Repeat purchase intentions underscore its superiority among competitors.
Ratings & Reviews
5
3 Reviews
Customers acclaim the product for its great performance and high quality, particularly noting its splined shaft essential for steering needs. The aforementioned characteristics make it highly valuable for new car builds. Repeat purchase intentions underscore its superiority among competitors.
5
3 reviews
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Will by again
5.0
6 years ago
Highflyin21m
Phx az
Verified
Works great
I would buy a nother agen I build a new car agen
5.0
7 years ago
Kyle
Omaha ,ne
Verified
Great product
Never Miss A Turn
5.0
9 years ago
Big Puller 10
Prentice, Illinois
Verified
High Quality Splined Shaft for your steering needs.
Showing 3 of 3 reviews

