|
#120TSW70967
TSW 1780SIL205120B76 17X8 Silverstone Series 5X120 BP, 5.29 BS
- Silverstone Series Wheel
- Available in Silver with Mirror Cut Face & Lip and Gloss Black with Mirror Cut Lip
$261.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 17 Inch Wheel Diameter, 8" Width, Gloss
- Silverstone Series Wheel
- Available in Silver with Mirror Cut Face & Lip and Gloss Black with Mirror Cut Lip
Key Specs
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120 mm |
| Wheel Backspace | 5.29" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyTSW 1780SIL205120B76 Details
TSW 1780SIL205120B76 Details
- Silverstone Series Wheel
- Available in Silver with Mirror Cut Face & Lip and Gloss Black with Mirror Cut Lip
The Silverstone Circuit, "the Home of British Motor Racing" is an English motor racing circuit close to the village of Silverstone. It is best known as the home of the British Grand Prix, which it first hosted in 1948 and which has been held on the circuit every year since 1987. The circuit is also home to the BRDC International Trophy, formerly one of the premier non-Championship F1 races in the calendar. Before it was heavily modified in 1991, Silverstone was one of the fastest tracks on the Formula 1 calendar, which gave drivers the challenge of the sweeping and extremely demanding Copse, Stowe and Club corners. Today, the British Grand Prix at Silverstone remains one of the world's premier motor racing events.
*Pictured wheel shown is not representative of all size configurations. Center profile and lip depth will change in relation to vehicle specific fitment.
TSW 1780SIL205120B76 Specifications
TSW 1780SIL205120B76 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1780SIL205120B76 |
| Brand | TSW |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120 mm |
| Wheel Backspace | 5.29" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 20 mm |
| Wheel Backspace Range | 5.000" - 5.499" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | No |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 76.1" |
| Weight | 24 lbs. |
| Load Capacity | 1700 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 195338043024 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

