|
#721CR812AL
QA1 CR8-12AL Aluminum Clevis, 0.500 in. Bore, 3/4 in.-16 RH
Left HandRight Hand
$18.49
/each
Factory Shipped
$18.76
Save $0.27
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | CR8-12AL |
| Hole Diameter | 0.5" |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Thread Type | RH Male |
| Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 CR8-12AL Details
QA1 CR8-12AL Details
QA1 offers a vast variety of threaded clevises to fit your needs. Standard clevises are made of carbon steel and protective coated for corrosion resistance. Polished, hard chrome plated or aluminum clevis are also available. *CP denotes Polished, Hard Chrome Plating **AL denotes 7075-T6 Aluminum"
Guides & Documents
QA1 CR8-12AL Specifications
QA1 CR8-12AL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CR8-12AL |
| Brand | QA1 |
| Hole Diameter | 0.5" |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Thread Type | RH Male |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Natural |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 806990010360 |
| Slot Width | 0.25" |
| Sold in Quantity | Each |
