-15%
-15%
|
#721CR682CP
QA1 CR6-8-2CP Carbon Steel Clevis, 0.375 In Bore, 1/2-20 RH
Left Hand
$10.49
/each
Factory Shipped
$12.47
Save $1.98
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | CR6-8-2CP |
| Hole Diameter | 0.375" |
| Thread Pitch | 1/2"-20 |
| Thread Type | RH Male |
| Material Type | Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 CR6-8-2CP Details
QA1 CR6-8-2CP Details
QA1 offers a vast variety of clevises to fit your needs. Standard clevises are made of carbon steel and protective coated for corrosion resistance. Polished, hard chrome plated or aluminum clevises are also available. *CP denotes Polished, Hard Chrome Plating **AL denotes 7075-T6 Aluminum"
Guides & Documents
QA1 CR6-8-2CP Specifications
QA1 CR6-8-2CP Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CR6-8-2CP |
| Brand | QA1 |
| Hole Diameter | 0.375" |
| Thread Pitch | 1/2"-20 |
| Thread Type | RH Male |
| Material Type | Steel |
| Finish | Chrome |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 806990010285 |
| Slot Width | 0.375" |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
1
1 Review
Ratings & Reviews
1
1 Review
1
1 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
1
Filter by Ratings
I would never buy again
1.0
3 years ago
John
CT
Verified
Poor finish quality. Turning tool marks were not polished and chrome was of poor quality. For my show car I threw these parts away! Not worth my time sending them back!
Showing 1 of 1 reviews
