|
#721CR610
QA1 CR6-10 Carbon Steel Clevis, 0.375 in. Bore, 5/8 in.-18 RH
Left HandRight Hand (Chrome)
$13.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | CR6-10 |
| Hole Diameter | 0.375" |
| Thread Pitch | 5/8"-18 |
| Thread Type | RH Male |
| Material Type | Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 CR6-10 Details
QA1 CR6-10 Details
QA1 offers a vast variety of threaded clevises to fit your needs. Standard clevises are made of carbon steel and protective coated for corrosion resistance. Polished, hard chrome plated or aluminum clevis are also available. *CP denotes Polished, Hard Chrome Plating **AL denotes 7075-T6 Aluminum"
Guides & Documents
QA1 CR6-10 Specifications
QA1 CR6-10 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CR6-10 |
| Brand | QA1 |
| Hole Diameter | 0.375" |
| Thread Pitch | 5/8"-18 |
| Thread Type | RH Male |
| Material Type | Steel |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 806990010292 |
| Slot Width | 0.375" |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy this product again
5.0
3 years ago
Jim the runner
Anaheim
Verified
Working good
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
