-69%
-69%
|
#617491983
Fragola 491983 EFI Fitting, -8AN Male to 16mm-1.5 O-Ring Female
- Discontinued
- Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors
- Fragola 491983 EFI Adapter Fitting
$7.58
/each
In Stock
$24.77
Save $17.19
Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Product Summary
Universal Fit, -8 AN Male Fitting End A, Anodized, Blue
- Discontinued
- Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors
- Fragola 491983 EFI Adapter Fitting
- Fitting End A: -8AN Male
- Fitting End B: 16 x 1.5mm Female O-Ring Seal
- Blue Anodized
Key Specs
| MFG. Part # | 491983 |
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Fitting End A | -8 AN Male |
| Fitting End B | 16mm x 1.5 Female O-Ring |
| Angle | Straight |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Ineligible for Return
Contains items that cannot be returned
Fragola 491983 Details
Fragola 491983 Details
Fragola 491983 EFI Fitting
- 16 x 1.5mm Female O-Ring Seal
- -8AN Male
Fragola 491983 Specifications
Fragola 491983 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 491983 |
| Brand | Fragola |
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Fitting End A | -8 AN Male |
| Fitting End B | 16mm x 1.5 Female O-Ring |
| Angle | Straight |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Fitting Style | Adapter |
| Fitting Category | AN to Metric |
| Finish | Anodized |
| Color | Blue |
| Sold in Quantity | Each |
| O-Rings Included | No |
| Swivel | No |
| Gauge Port | No |
| AN Size | -8 AN |
| Thread Pitch | 3/4" - 16 |
| Thread Pitch (2) | M16 X 1.5 |
| GTIN Code | 822320021547 |

