|
#815F28370071P30
Forgestar F28370071P30 17X10 F14 Beadlock, 5X115, Anthracite
- World's first concave monoblock beadlock wheel
- Spoke designed inegrated into beadlock ring
- Dual bead knurling
$750.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 17 Inch Wheel Diameter, 10" Width, Gloss
- World's first concave monoblock beadlock wheel
- Spoke designed inegrated into beadlock ring
- Dual bead knurling
- Deep concave profile re-engineered for high offset applications
Key Specs
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x115 mm |
| Wheel Backspace | 6.7" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyForgestar F28370071P30 Details
Forgestar F28370071P30 Details
Forgestar F14 Beadlock
Race Inspired Drag Racing Wheels
- World's first concave monoblock beadlock wheel
- Spoke designed inegrated into beadlock ring
- Dual bead knurling
- Deep concave profile re-engineered for high offset applications
- Rotary Formed Flow Formed Barrel
- Drag strip worthy
- Big Brake Kit Clearance
- Gloss Anthracite
Forgestar F28370071P30 Specifications
Forgestar F28370071P30 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | F28370071P30 |
| Brand | Forgestar |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x115 mm |
| Wheel Backspace | 6.7" |
| Wheel Material Type | Aluminum |
| Wheel Offset | 30 mm |
| Wheel Backspace Range | 6.500" - 6.999" |
| Finish | Gloss |
| Color | Anthracite |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Weight | 25.4 lbs. |
| Load Capacity | 1520 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 190300837427 |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

