|
#815F25202013P52
Forgestar F25202013P52 20X12 F14 Series, 5X120, Satin Black
- Mesh Design
- Lightweight Monoblock Construction
- Rotary Formed Flow Formed Barrel
$585.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 20 Inch Wheel Diameter, 12" Width, Satin
- Mesh Design
- Lightweight Monoblock Construction
- Rotary Formed Flow Formed Barrel
- Big Brake Kit Clearance
Key Specs
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120 mm |
| Wheel Backspace | 8.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyForgestar F25202013P52 Details
Forgestar F25202013P52 Details
Forgestar F14
Race Inspired Concave Design
- Mesh Design
- Lightweight Monoblock Construction
- Rotary Formed Flow Formed Barrel
- Big Brake Kit Clearance
- Satin Black
Forgestar F25202013P52 Specifications
Forgestar F25202013P52 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | F25202013P52 |
| Brand | Forgestar |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120 mm |
| Wheel Backspace | 8.5" |
| Wheel Material Type | Aluminum |
| Wheel Offset | 52 mm |
| Wheel Backspace Range | 7.00" and greater |
| Finish | Satin |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 26.5 lbs. |
| Load Capacity | 1600 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 190300835546 |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

