-27%
-27%
|
#1750712
FK Rod Ends SJM5T Stainless Steel 5/16 Inch RH Male Heim Joint
- Discontinued
- Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors
$23.83
/each
In Stock
$32.99
Save $9.16
Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, RH Male Thread Type, Stainless Steel
- Discontinued
- Item is new and in unused condition. This product will no longer be stocked by Speedway Motors
Key Specs
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Thread Type | RH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 5/16"-24 |
| Material Type | Stainless Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Ineligible for Return
Contains items that cannot be returned
FK Rod Ends SJM5T Details
FK Rod Ends SJM5T Details
- 5/16" RH male threads
- 3-piece precision stainless steel construction
- Self-lubricating, high-strength
- 17-4PH CRES heat-treated stainless steel bodies and races
- 440C CRES heat-treated stainless steel ball
Applications: Clutch, brake, steering linkage, and suspension components on moderate horsepower applications.
Assembly Tip: To ease assembly, be sure to run a tap or die through the threads on chrome plated fasteners and apply an anti-seize compound to prevent galling of the threads.
FK Rod End Chart (Link)
FK Rod Ends SJM5T Specifications
FK Rod Ends SJM5T Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | SJM5T |
| Brand | FK Rod Ends |
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Thread Type | RH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 5/16"-24 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Hole Diameter | 0.313" |
| Rod End Style | PTFE Lined |
| Rod End Construction | 3-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Natural |
| Color | Natural |
| Bushing Material | PTFE |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 1.187" |
| Rod End Ball Diameter | 0.437" |
| Rod End Head Diameter | 0.900" |
| Rod End Head Width | 0.327" |
| Rod End Misalign Angle | 11 degrees |
| Center Hole to End of Shank | 1.875" |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 7196 lbs. |
| GTIN Code | 800199870510 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes, if I needed a FIT-2 friction level rod end F-1 + 3 N/A
5.0
4 years ago
F
Pittsburgh, PA
Verified
High quality, well made stainless steel rod end.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
